HOME KONTAKTY MAPA WEBU
ATV 2 (Automated Transfer Vehicle) JOHANNES KEPLER

start: 16. února 2011 ve 22:50:55 SEČ
zánik:
nosná raketa: Ariane 5 ES
hmotnost (vzletová): 20 010 kg
kosmodrom: Kourou v Jižní Americe
životnost:
délka lodi: 10,773 m
nosnost: 7667 kg


SÉRIOVÁ VÝROBA NÁKLADNÍ LODI

Johannes Kepler je první sériovou lodí z řady ATV, která byla vyrobena po velmi úspěšném letu prvního prototypového modelu ATV - JULES VERNE v roce 2008. Přitom výroba dalších exemplářů postupuje podle plánu. „Třetí ATV pojmenovaný Edoardo Amaldi dospěl do stádia montáže, k níž probíhá v Brémách. A s integrací ATV-4 chceme začít v dohledné době,“ uvádí Dr. Michael Menking, Senior Vice President divize Orbital Systems and Space Exploration ve společnosti Astrium. Plánuje se, že jedna loď ATV bude postavena každý rok. Společnost Astrium GmbH je zodpovědná jak za vývoj, tak za výrobu lodí ATV pro ESA.

TESTY A DOPRAVA LODI NA KOSMODROM

Testy druhé automatické nákladní lodi ESA ATV byly dokončeny a nyní ji čeká doprava na kosmodrom Kourou. Start na palubě rakety Ariane-5 směrem k Mezinárodní kosmické stanici je plánovaný na únor roku 2011. Loď ATV-2, která je pojmenovaná po německém astronomovi a matematikovi Johannesu Keplerovi, prošla intenzivním testováním ve středisku EADS Astrium v německých Brémách. Zkoušky palubních systémů trvaly několik měsíců a nyní byly úspěšně završeny souhlasem k transportu na kosmodrom. Doprava na evropský kosmický přístav v Kourou (stát Francouzská Guayana) bude provedena v několika částech, přičemž loď doprovodí ještě 59 kontejnerů s testovacím vybavením. V Kourou bude zkompletována a následně znovu intenzivně otestována předtím, než bude naložena nákladem a natankována pohonnými látkami.
„Po interním hodnocení stavu lodi ATV Johannes Kepler jsme dali konsorciu Astrium souhlas s transportem, což je důležitý mezník,“ říká ředitelka pilotovaných letů ESA Simonetta Di Pippo. „To ukazuje na schopnost evropského průmyslu pod vedením společnosti Astrium poskytnou požadovanou kvalitu ve stanoveném čase.“ „Jakmile odejdou americké raketoplány do výslužby, ATV se stane největším dopravním systémem zajišťujícím zásobování ISS. Pokud zvážíme technologické výzvy, jak je třeba automatické přibližování a připojování, pak je ATV nejsofistikovanějším kosmickým dopravním prostředkem kdy v Evropě postaveným.“ „Technologie a zkušenost získané v rámci programu ATV jsou výhodami pro Evropu a její konkurenceschopnost stejně jako solidním základem pro další vývoj směřující k tomu, aby se Evropa stala lídrem ve využívání a zkoumání vesmíru, a to jak na nízké oběžné dráze Země, tak i dále,“ doplňuje Di Pippo.

DVOUSTÝ START

Dvoustý start a doposud nejtěžší náklad, jaký kdy evropská raketa Ariane nesla. To jsou hlavní znaky středečního startu z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Nosič Ariane nese při svém jubilejním startu rekordní dvacetitunový náklad, který se skládá z plně naložené nákladní lodi ATV Johannes Kepler. Původní úterní start musel být zrušen kvůli hlášené chybě při odpočítávání. "Během odpočítávání se jedna z kontrolek rozsvítila červeně," řekl Jean-Yves Le Gall, prezident společnosti Arianespace. "Řekli mi, že jsme dostávali chybná data z palivového systému," dodal Le Gall.
Ariane 5 nakonec odstartovala ve středu 16. února 2011 ve 22:50:55 SEČ. Asi hodinu po startu se od rakety oddělila nákladní kosmická loď Johannes Kepler a úspěšně aktivovala své solární panely. Po navedení na výchozí oběžnou dráhu čeká loď osm dní samostatného letu, okořeněného testy systémů a manévry, díky kterým se loď 24. února přiblíží ke stanici ISS a v automatickém režimu se připojí k ruskému modulu Zvezda, jehož zadní stykovací uzel uvolní tři dny předtím svým odletem Progress M-07M.
"ATV veze posádce ISS zásilku paliva, jídla, oblečení, kyslíku a náhradních dílů. Je to zatím největší náklad vypravený agenturou ESA na oběžnou dráhu," řekl programový ředitel agentury Nico Dettmann.
Zůstane tam přes tři měsíce, během kterých posádka ISS nejprve vynese náklad a pak loď naplní odpadem. Po odpojení 4. června 2011 se ATV vydá zpět k Zemi, kde shoří v atmosféře. Jakékoli zbylé úlomky lodě by měly spadnout do vod Tichého oceánu.

Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2011 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček