HOME KONTAKTY MAPA WEBU
Lunar CRater Observation and Sensing Satellite (LCROSS)

start: 18. června 2009 v 21:32:00 UTC
nosná raketa: Atlas 5
trvání letu: 3 měsíce 26 dní
kosmodrom: Kennedyho vesmírné středisko
vzletová rampa: startovací komplex 41
hmotnost sondy LCROSS: 621 kg
hmotnost Centaura: 2249 kg



Náraz rakety (Centaura) do měsíčního povrchu a následný sběr informací sondou LCROSS, která taktéž ukončila svůj osud roztřštěním o Měsíc. To byl cíl mise sondy LCROSS.

Samotný nízkorozpočtový LCROSS byl vlastně zařazen až jako sekundární náklad, když ho NASA vybrala z celkem 19 dodatečných projektů. Při přípravě startu LRO totiž došlo ke změně nosné rakety na silnější model a ukázalo se, že při startu samotného LRO by v nosné raketě zůstal nevyužitý prostor.
Robotická sonda LCROSS, odstartovala 18. června 2009 ze slavného Cape Canaveral. Ze startovací rampy Space Launch Complex 41 ji do vesmíru vynesla nosná raketa Atlas V 401. Při startu ji dělala společnost další robotická sonda LRO. Společně tvoří Lunar Precursor Robotic Program, který má odstartovat přípravy NASA k obnovené premiéře letu lidských posádek na Měsíc. Jejich hlavním cílem je ve spolupráci s dosluhující legendou Hubble Space Telescope vytvořit trojrozměrnou mapu povrchu Měsíce a pátrat po zdrojích vody.
K experimentu došlo v pátek 9. října. Do povrchu Měsíce v kráteru Cabeus nejprve narazila rychlostí 9000 kilometrů za hodinu, tedy více než sedminásobnou rychlostí zvuku, téměř dvou a půl tunová raketa, která k luně sondu LCROSS donesla.
Dopad rakety vymrštil z povrchu měsíční prach a kameny, které sonda letící nad ní analyzovala. Exploze o síle 1,5 tuny TNT vymrštila z kráteru kolem 350 tisíc kilogramů prachu a kamenů do výšky 10 kilometrů. Na povrchu Měsíce měl vzniknout čtyři metry hluboký kráter o velikosti 20 metrů.
Čtyři minuty po dopadu rakety její osud následovala i sonda LCROSS. V ní byly uloženy přístroje určené pro analýzu složení oblaku prachu, který se po přistání zvedl. Právě v něm by vědci rádi objevili zmrzlou vodu.
Ne všechno šlo ale dobře. Kamery připevněné na sondě LCROSS selhaly v přenášení obrazu dopadu první rakety. Přesto byl podle NASA experiment úspěšný. "Všechno fungovalo skutečně dobře, vesmírná lod' letěla perfektně, v některých případech přístroje pracovaly lépe než se očekávalo. Dostali jsme zajímavé výsledky," uvádí NASA ve svém prohlášení.
Kráter Cabeus leží v té části Měsíce, která je neustále ve stínu. Podle vědců je možné, že by v těchto částech mohl být pod povrchem led.
Celý projekt LCROSS stál 79 milionu dolarů.

Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2009 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček