HOME KONTAKTY MAPA WEBU
SOJUZ TMA - 03M

nosná raketa: Sojuz FG
start: 21. prosince 2011 ve 14:16:15 SEČ
posádka: Oleg Kononěnko (2), palubní inženýr, RKK Eněrgija
Donald Pettit (3), NASA
André Kuipers (2), palubní inženýr, ESA
V závorkách je uveden celkový počet letů do vesmíru včetně této mise.
kosmodrom: Bajkonur
vzletová rampa: LC-1
přistání: 1. července 2012 v 10:14:34 SELČ
trvání letu: 192 dní, 18 hodin, 58 minut a 21 sekund


Start Sojuzu TMA-03M byl původně plánován na 25. listopadu 2011, ale po zničení PROGRESSU M-12M při neúspěšném startu 24. srpna 2011 byl odložen na 20. a pak na 21. prosince 2011.

LOGO MISE

Logo bylo navrženo grafikem Lucem van den Abeelenem na základě výkresu mladé, teprve jedenáctileté dívky Aleny Gerasimové z Petrozavodského dětského domu. Návrh loga si mezi ostatními dětskými výkresy vybrala sama posádka Sojuzu v čele s velitelem Olegem Kononěnkem. Podle agentury Roskosmos Alena za odměnu uvidí na vlastní oči prosincový start Sojuzu TMA-03M.

POSÁDKA

Velitel Oleg Kononěnko se podíval na Mezinárodní kosmickou stanici na palubě Sojuzu TMA-12 a ve vesmíru při této první misi pobyl 198 dnů, 16 hodin a 20 minut. Funkci prvního letového inženýra vykonává nizozemský astronaut André Kuipers, který se do kosmu vrací také po jedné misi a stává se prvním Nizozemcem, který se podívá na oběžnou dráhu vícekrát – tedy dvakrát. A nakonec druhým letovým inženýrem je americký astronaut Donald Pettit, pro kterého se jedná již o třetí kosmický let.
Trojice kosmonautů se na Mezinárodní kosmické stanici připojí k trojici kosmonautů Burbank, Škaplerov a Ivanišin. Společně tak budou tvořit základní posádku již jubilejní třicáté expedice. Ta poběží až do startu dalšího pilotovaného Sojuz. Poté bude zahájena oficiálně činnost třicáté první posádky. Trojice kosmonautů Kononěnko, Kuipers a Pettit se mají na zem vrátit ve stejné lodi, ve které startovali a to v polovině května následujícího roku.

PŘÍPRAVA SOJUZU

Ředitel Roskosmosu Vladimir Popovkin a další představitelé ruské agentury, NASA, ESA a JAXA se 6. prosince střetli s kosmonauty jmenovanými do posádky kosmické lodi Sojuz TMA-03M. Popovkin informoval o zasedání kolegia, které schválilo datum startu 21. prosince a řekl, že nejsou známy žádné překážky, jež by mohly start zastavit. Popovkin podle tradice věnoval oběma posádkám náramkové hodinky.

Členové hlavní posádky Sojuzu TMA-03M vztyčili 10. prosince u hotelu Kosmonaut na Bajkonuru vlajky Ruska, USA, Nizozemska a Kazachstánu.
Vlajky zemí účastnících se kosmonautů byly vztyčeny podle dlouhodobé tradice. Slavnostnímu ceremoniálu byla přítomna také záložní posádka.
"Je takový mráz, že i mikrofony mají kožešinové čepice,“ zažertoval o počasí Donald Pettit.

Na kosmodromu Bajkonur pokračuje příprava startu kosmické lodi Sojuz TMA-03M a 14. prosince byl na kosmickou loď připojen aerodynamický kryt. Práce v hale komplexu 254 provádí skupina techniků z CSKB-Progress a RKK Energija. Hlavní a záložní posádka se věnovala studiu palubní dokumentace v hotelu Kosmonaut a přípravě na spojovací manévr u Mezinárodní kosmické stanice

NOVINÁŘSKÝ DEN

Hlavní a záložní posádka lodi Sojuz TMA-03M měly na kosmodromu Bajkonur 15. prosince tzv. "novinářský den", při kterém zástupci medií jsou přítomni u všech aktivit kosmonautů. Novináři sledovali nácvik ručního připojení lodi k ISS, studiu palubní dokumentace a také medicínské přípravě. V odpoledních hodinách se kosmonauti procházeli v místním parku.

POŽEHNÁNÍ

Na kosmodromu Bajkonur otec Sergij z chrámu Svatého mučedníka Georgije Pobědonosce požehnal raketě Sojuz-FG a kosmické lodi Sojuz TMA-03M. Církevní obřad se konal přímo na startovní rampě komplexu číslo 1.

START

Ve 14:16:15 SEČ odstartovala z rampy č. 1 kosmodromu Bajkonur nosná raketa Sojuz-FG s kosmickou lodí Sojuz TMA-03M. Start nosné rakety Sojuz-FG proběhl podle předem připraveného plánu. Po dosažení oběžné dráhy (528 vteřin po startu) pracují všechny systémy kosmické lodi Sojuz TMA-03M normálně. Kosmická loď se má k ISS připojit 23. prosince.

VÁNOCE NA ISS

Vánoce se ve vesmíru budou rozhodně slavit. V minulosti na stanici měli i vánoční stromečky, i když samozřejmě umělé a nehořlavé. Výjimkou by neměl být ani letošní rok. Podle velitele mise už je stanice vyzdobená a čeká jen na příjezd svátečních hostí. Připravená je také slavnostní hostina. Ale samozřejmě, že by to byl velmi drahý večírek, kdyby kosmonauti nedělali nic jiného. Takže si budou muset najít čas i na práci. Kvůli nehodě Progresu nabral výzkum velké zpoždění a na vědce čekají medicínské, psychologické i chemické pokusy.

"KOMETA" NAD ZÁPADNÍ EVROPOU

Podle legendy se při narození Ježíše objevila na obloze kometa s dlouhým chvostem. Takřka navlas stejný úkaz mohli na Štědrý večer roku 2011 sledovat obyvatelé velké části západní Evropy. O kometu však nešlo. Zářící objekt s obřím chvostem spalin, který přeletěl nebe. Tak vypadal úkaz, který byl nejlépe viditelný v Německu, Belgii, Francii a v Nizozemí. Leckoho u toho samozřejmě napadla spojitost s legendou o kometě, která měla třem králům ukázat, kde se narodil Ježíš a kam se mají vydat se svými dary. O žádný zázrak, ani o druhé zrození mesiáše však nešlo. Shodou okolností na Štědrý večer nad západní Evropou shořel poslední stupeň nosné rakety Sojuz-FG. Tento stupeň se nedostane na stabilní oběžnou dráhu a po několika dnech obvykle zaniká v atmosféře a právě k tomu došlo na Štědrý večer kolem 17:30 SEČ nad západní Evropou.



POSÁDKA BÍLÁ JAKO STĚNA

V neděli 1. července 2012 v 10:14:34 SELČ zhruba 150 kilometrů jihovýchodně od kazašského města Džezkazgan úspěšně přistála kosmická lod' Sojuz TMA-03M. Vše prý proběhlo podle plánu, modul přistál na své spodní straně a "stál", což se málokdy povede, ale posádka Sojuzu vypadala apaticky a zdecimovaně, zvláště Donald Pettit byl po přistání bledý a chvílemi se zdálo, že ztrácí vědomí.

ŽENŠEN V KOSMU

V přistávacím modulu byla i pouzdra se vzorky ženšenu, které v ISS strávily dva roky. Předběžně se prý ukazuje, že produktivita buněk této léčivé rostliny ve vesmíru vzrůstá až o třetinu.







Externí odkazy

  • SOJUZ TMA-03M na stránkách diskuzního fóra NASASPACEFLIGHT.COM
  • SOJUZ TMA-03M na stránkách blogu NOVINKY KOSMONAUTIKY
  • SOJUZ TMA-03M na stránkách serveru LETECTVÍ.CZ



  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2012 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček