HOME KONTAKTY MAPA WEBU
SOJUZ TMA 17

start: 20. prosinec 2009 21:52 UT
posádka: Timothy Creamer, Oleg Kotov, Sóiči Noguči
trvání letu:
nosná raketa: Sojuz-FG
kosmodrom: Bajkonur, Kazachstán
vzletová rampa: LC1
přistání: 2. června 2010 ve 3:25 UTC

Hlavní úkoly letu:

Po "oslavách" Vánoc a Nového roku na palubě ISS Kotov a Surajev 14. ledna uskutečnili kosmický výstup, při kterém aktivovali a uvedli do provozu nový modul Poisk. Poté astronauté "přeparkovali" loď SOJUZ TMA 16 a připojili ji k modulu Poisk, aby uvolnili místo pro zásobovací loď Progress, která dorazila počátkem února. Záhy po ní ISS navštívil v rámci mise STS-130 raketoplán Endeavour, který s sebou přivezl nový americký modul Tranquility.

VESMÍRNÉ SUŠI

Japonský kosmonaut v sobotu 19. prosince řekl, že své kolegy zasvětil do tajů suši, když se na let do vesmíru připravovali v Japonsku. "Trénovali jsme v Japonsku a já jsem je učil, jak se stát milovníkem suši. Takže několik kousků suši připravím," řekl Noguči na tiskové konferenci před pondělním startem ruské vesmírné lodi SOJUZ. Podle NASA se američtí obyvatelé vesmírné stanice živí většinou běžnými jídly, jako jsou houbová polévka, špagety se sýrem nebo kuře s rýží. Ruští obyvatelé ISS si dávají například konzervované ryby nebo boršč, který sají brčkem z plastových sáčků.

OSTŘÍLENÁ POSÁDKA

Pro Rusa a Japonce je to návrat, protože už na ISS působili. Ruský kosmonaut byl v roce 2007 členem stálé posádky, jeho japonský kolega na stanici pobyl krátce jako účastník mise raketoplánu Discovery v roce 2005. Creamer je v kosmu vůbec poprvé. Všichni tři mají na oběžné dráze zůstat do května 2010.
Talismanem výpravy se stala hračka – černý kocour zvaný DimLer. Už létal na ISS spolu se svým pánem Olegem Kotovem. Bude na stanici také užitečný: chtějí ho používat jako indikátor beztíže.

PRVNÍ ZIMNÍ NOČNÍ START

Start proběhl bezproblémově a byl to první vzlet Sojuzu během zimní noci. Raketa se odpoutala od startovací rampy v plánovaných 21:52 UT.
"Všechno jde podle plánu. Posádka se cítí dobře," komentoval start mluvčí ruské kosmické agentury Roskosmos poté, co po zhruba deseti minutách stroj dosáhl oběžné dráhy.

SPOJENÍ S ISS

22. prosince ve 23:48 SEČ se kosmická lod' úspěšně spojila s ISS.

PAŠERÁK SURAJEV

Není zatím jasné, zda dostal ruský kosmonaut Oleg Kotov nějaké pokyny ohledně pšenice, kterou tajně propašoval na ISS „kosmický nezbeda“ Maxim Surajev. Surajev totiž propašoval na ISS několik pšeničných zrn, což zveřejnil následně na svém blogu. Zasadil ji, pšenice se ujala a vyrostly krásné mohutné klasy. Když dostal Surajev z centra pokyn, aby pšenici vytrhal, odmítl to udělat. „Promiňte soudruzi vědci, ale já to nedokázal! Ona tak suprově roste!“, odpověděl Surajev ve svém blogu.

NOVÝ ROK NA ISS

Členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice si oblékli, když se připravovali na přímý přenos ze setkání s Dědou Mrázem, novoroční červenobílé čepice a palčáky. Kosmonauti a astronauti se usadili před kamerou tak, že vánoční stromek vypadal v průběhu televizního přenosu tak, jako by byl přilepen ke stropu stanice. Celá stanice byla vyzdobena girlandami. Mám radost, že jste na Nový rok připraveni. I oblečení i výzdoba, - řekl Děda Mráz, který přijel do střediska pro řízení letu na tradiční přednovoroční televizní přenos-setkání s posádkou ISS. Ruský Děda Mráz oznámil posádce stanice: "My na Zemi na vás nezapomínáme a máme vás rádi". Vyřídil rovněž pozdrav zahraničním astronautům od Santa Clause a svého japonského „kolegy", - informuje RIA Novosti.

NOVÉ KOTVIŠTĚ PRO VESMÍRNÉ LODĚ

Kosmonauti Maxim Surajev a Oleg Kotov absolvovali 14. ledna více než pětihodinovou směnu ve volném kosmu. Splnili úkol připravit modul MRM 2 na budoucí funkci přístaviště ruských vesmírných plavidel. Dvojice ruských kosmonautů opustila přechodovou komoru orbitálního komplexu krátce po jedenácté hodině středoevropského času. Připojovali kabeláž od ISS k modulu MRM 2 nazývaném Poisk a připevňovali dodatečné úchyty na výstupní průchody. Práci dokončili v 16:40 SEČ a vrátili se tak do ISS o jedenáct minut dříve proti plánu. Výstup kosmonautů mimo stanici přenášel živě na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír.
Uvedením modulu do provozu získá stanice další vesmírné přístaviště pro ruské lodě SOJUZ a Progress. MRM 2, který k ISS dorazil loni v listopadu, také poskytne prostory pro výzkum. První, kdo nový dok vyzkouší, budou 21. ledna Surajev s Jeffreym Williamsem. Na toto datum je naplánováno překotvení jejich SOJUZU TMA 16 z přístaviště na servisním modulu Zvezda na zádi komplexu.

PREMIÉRA INTELIGENTNÍCH SKAFANDRŮ

Surajev vystoupil do volného kosmu poprvé, jeho kolega Kotov má již zkušenosti ze dvou předchozích "vesmírných vycházek". Kosmonauti přitom měli na sobě nové, takzvané inteligentní skafandry. Malé počítače integrované ve skafandrech podporují kosmonauty v jejich práci a v případě potřeby jim dokážou dokonce doporučit nejlepší postup.

ÚSPĚŠNÉ PŘISTÁNÍ

"Přistáli hladce," oznámilo ruské Středisko řízení vesmírných letů s tím, že modul dopadl poblíž stanovených souřadnic. Všichni kosmonauti jsou podle agentury ITAR-TASS v uspokojivém zdravotním stavu. Po prvních lékařských prohlídkách budou odvezeni do Karagandy, kde se jejich cesty rozdělí. Kotov odletí na moskevské letiště Čkalovskij, kde ho čeká rodina a kolegové. Creamer a Noguči odletí z Karagandy přímo do amerického Houstonu, kde je čeká rehabilitace. Tato praxe se bude podle agentury uplatňovat i příště.
Posádka provedla na oběžné dráze řadu vědeckých výzkumů. Jen ruská část obsahovala 40 různých experimentů, z nichž část se na ISS ještě neprováděla. Posádka provedla také některé komerční výzkumy. Přivezli na Zemi vzorky a kazety s výsledky experimentů.


















Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2010 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček