výška: 102 cm (bez dolních končetin)
váha: 150 kg
výbava: mozek obsahuje 38 počítačových procesorů,
dále robot využívá 350 senzorů, které mají za úkol správně odhadnout přesnost, sílu a pevnost úchopu při braní předmětů
„Naším cílem je postavit stroje, které pomohou lidem v pronikání do vesmíru. Budou schopné pracovat po boku lidí, nebo nezávisle v podmínkách lidem nebezpečných.“
(Mike Coats, ředitel Johnsonova střediska, kde robonaut vznikl)
STRUČNÝ POPIS
Robonaut je vyroben z hliníku a uhlíkových vláken. Zatím se jedná o torzo bez nohou, které je chráněno vycpávkami na ramenou, rukou a prstech. Mozek, či chcete-li řídící centrum robota je umístěno zhruba na místě, kde byste u lidí hledali žaludek.
Robonaut je vybaven čtyřmi kamerami pro sledování okolí a pěti pomocnými infračervenými snímači pro lepší odhad hloubky prostoru, kde se pohybuje. Klouby na rukou a prstech jsou vybaveny pružinami. Navíc robot využívá 350 senzorů, které mají za úkol
správně odhadnout přesnost, sílu a pevnost úchopu při braní předmětů a pomáhají i při dotýkání se vnitřního vybavení ISS. Robonaut 2 může mít na zádech batoh s akumulátorem, který jej osvobodí od napájecích kabelů a umožní mu
plnit úkoly mimo vnitřní prostory ISS. Robot by měl zvládnout extrémní podmínky, které ve volném vesmíru vládnou.
DÁREČEK PRO POSÁDKU ISS
Ve speciálním kontejneru v modulu Leonardo najde posádka stanice ISS speciální "dáreček": humanoidního robota jménem Robonaut 2.
Jde o druhou generaci humanoidních robotů, kteří jsou vyvíjeni jako možní budoucí pomocníci astronautů. Robonaut 2 je výsledkem spolupráce NASA a společnosti GM, kteří jej veřejnosti představili letos v únoru.
Původně byl Robonaut 2 určen pouze k pozemním testům, s koncem programu raketoplánů však NASA vycítila jedinečnou šanci dostat jej do vesmíru. A tak se po misi STS-133 tento robot stane členem posádky ISS.
Nějakou dobu po jeho příletu jej posádka stanice ISS rozbalí a nainstaluje v modulu Destiny, kde budou probíhat testy, jak se chová a funguje ve stavu beztíže. V budoucnu by se mohly rozšířit jeho aplikace a pole působnosti a bylo by krásné,
kdyby jednoho dne posádce například pomáhal s údržbou stanice nebo třeba výměnou vědeckých vzorků.
PROJEKT M
Cesta na Mezinárodní vesmírnou stanici je pro R2 prvním krokem do vesmíru. Na druhou stranu je pravdou, že robonautům chybí plánované nohy, ačkoli disponuje propracovaným trupem a jeho paže korunují sofistikované ruce. R2 je nicméně modulární a jeho trup muže být
umístěn na mechanické rameno, nebo i na jezdící podvozek.
NASA už uvažuje, že její příští mise na Měsíc proběhne právě s pomocí robonautů do tří let. Předpokládané úspory jsou více než lákavé. Zatímco vyslání lidí by celkově stálo asi 150 miliard dolarů, vyslání klonů R2 přijde na necelou půlmiliardu. Ovšem zatím jde o partyzánský projekt zainteresovaných konstruktérů a vědců, kteří postrádají oficiální podporu. Nicméně vzhledem k úsporám je možné, že o Projektu M ještě uslyšíme.
NERVY Z HLINÍKU
"Nejsem ani trochu nervózní. Mám nervy z hliníku!!!" vzkázal R2 minulý týden na TWITTERU.
Aktuální mise by měla ukázat, jak bude stroj reagovat na příkazy posádky a jak zvládne sérii testů, které musí podstoupit.