HOME KONTAKTY MAPA WEBU

PORUCHA CHLADÍCÍHO SYSTÉMU NA ISS



Vesmírná stanice je souběžně vybavena dvěma chladícími okruhy, které ochlazují elektronická zařízení. V nich koluje kapalný čpavek, který z interiéru stanice odebírá přebytečné teplo, které potom odevzdá do okolního vesmíru přes systém radiátorů. Pohyb chladícího média zajišťují čerpadla – každý okruh má svoje.
Oba chladicí systémy pracují nezávisle na sobě, ale pokud jeden z nich stihne výpadek, systémy nepracují na plný výkon, aby nevyvíjely přílišné teplo.
31. července 2010 ve 23:49 UTC ale jedno čerpadlo přestalo vhánět do okruhu chladící směs. NASA se z těchto důvodů rozhodla vypnout dva ze čtyř gyroskopů, tedy přístrojů k navigaci a určování směru, a několik počítačů komunikačního systému. Vypojení neunikly ani některé experimenty v modulech Kibo, Columbus a Destiny.
Posádka podle NASA nebyla v ohrožení. Potvrdila to speciální zkouška, která prověřila funkčnost klíčových systémů stanice. Vzhůru tak nakonec zůstala jen jedna ze dvou žen na palubě, astronautka Tracy Caldwellová Dysonová, která se snažila poruchu odstranit. Pětice jejích kolegů se znovu uložila ke spánku. Závadu se sice nejprve podařilo odstranit, pak se ale objevila znovu. "Poruchu se budeme snažit opravit co možná nejrychleji. Není to ale nic, čím bychom se měli dlouho zabývat," řekl mluvčí NASA Rob Navias. Pokud by se porouchala i druhá z chladících jednotek - což je prý velmi nepravděpodobný scénář - pak by astronauté nebyli schopni chladit ani další přístroje. Posádka by se musela přesunout do ruského segmentu ISS, který má vlastní systém chlazení.
Když byly ráno 1. srpna všechny systémy stanice uvedeny do redukovaného provozu, zkusilo řídící středisko to, co udělá téměř každý: na dálku nahodili jistič RPC-1 (chrání elektromotor čerpadla). Co kdyby se zkrat, který byl příčinou poruchy čerpadla, ztratil sám? Neztratil se.

ZAPNI A CUKNI

V úterý 3. srpna se technici v houstonském středisku odpovědní za termoregulační systém stanice rozhodli uskutečnit ještě jeden experiment. Dálkovým povelem vypojili spínač dodávky elektřiny do čerpadla, který samozřejmě pod proudem vzhledem k vypadlé pojistce stejně nebyl, pak nahodit jistič, a až bude celý systém připojen zapnout vypínač čerpadla na deset sekund v režimu, kterému přezdívali "zapni a cukni". Pokus však nevyšel, protože jistič vypadl okamžitě, aniž zapojili čerpadlo. Co to znamená, se ještě neví. Může to být tím, že zkrat leží někde mimo čerpadlo, mezi jističem a vypínačem, nebo byl jistič proudovým nárazem zničen či poškozen natolik, že již není k použití. Proto se přistoupilo k variantě výměny bloku PM ORU, jehož jednou částí je i čerpadlo včetně ovládací elektroniky, systému ventilů a expanzní nádoby. Celý výměnný blok PM ORU (Pump Module - Orbital Replacement Unit) má hmotnost přes 350 kg. Jeho rozměry také nejsou zanedbatelné: 175 x 127 x 91 cm. Naštěstí dva současní členové posádky, Tracy Caldwell-Dysonová a Douglas Wheelock, zhruba před rokem prošli ještě na Zemi zkráceným výcvikem, jak blok čerpadla vyměnit.

SNĚHOVÁ BOUŘE


V sobotu 7. srpna provedli členové dlouhodobé posádky mezinárodní vesmírné stanice ISS Douglas Wheelock a Tracy Caldwell-Dysonová více než 7 hodin trvající výstup do volného prostoru, jehož účelem bylo vyměnit porouchané čerpadlo chladícího systému. Samotný výstup začal s mírným spožděním ve 13:19 SELČ. Po nezbytné přípravě se začalo s odpojováním 4 průtokových hadic, které vedly čpavek ke starému čerpadlu. První hadici Douglas Wheelock úspěšně odpojil, nicméně druhá kvůli zaseknuté spojce i přes všechnu snahu odpojit nešla. Po více jak půlhodině pokusů o její odpojení bylo rozhodnuto tuto hadici prozatím přeskočit a odpojit zbývající dvě. Ty se povedlo odpojit poměrně snadno (až na menší úniky čpavku), a tak se Douglas Wheelock vrátil zpět k zaseknutému ventilu. Po použití speciálních nástrujů však povolil. Astronauti pracovali tak blízko sebe, že přilby jejich skafandrů na sebe občas vzájemně narážely. Když konečně Wheelock odpojil poslední potrubí, ozval se v řídicí stanici mise v Houstonu silný potlesk. Dvojice byla také potřísněna čpavkem a musela čistit své skafandry. "Je tu docela velká sněhová bouře," žertoval Wheelock. Výstup však nabral kvůli problémům s odpojováním čpavkových hadic a následným únikům čpavku velké spoždění, a tak k odstranění staré nádrže již nedošlo. Tento úkol se tedy přesouvá na další výstup do volného prostoru...


TENTOKRÁT ÚSPĚCH

11. srpna vystoupili astronauti Douglas Wheelock a Tracy Caldwell-Dysonová opět vně vesmírné stanice, aby odmontovali požkozené čerpadlo. Uvolnění trucující hadice sice na začátku dělalo problémy, ale Douglas Wheelock s vynaložením značného úsilí ji doslova odtrhl od ISS. Právě při tomto manévru v sobotu došlo k úniku chladicího média a astronauti museli práci přerušit. Tentokrát práce proběhla hladce; astronauti pak odepnuli od poškozeného čerpadla pět elektrických kabelů a uvolnili čtyři matky, které pumpu držely u stanice. Celé čerpadlo, velké jako koupelnová vana, poté odmontovali a místo připravili k montáži náhradního zařízení.




CHLADICÍ KRIZE SKONČILA

V pondělí 16. srpna ve 12:20 SELČ započal třetí opravářský výstup. Astronauti při něm instalovali nové čerpadlo pro vhánění čpavku do chladícího okruhu. Wheelock ho přišrouboval, zatímco Caldwellová-Dysonová připojila datové a elektrické kabely. Poté Douglas k čerpadlu připevnil čtveřici amoniakových hadic a povolili jejich průtokové ventily. Ke všeobecné úlevě vše proběhlo hladce a bez větších úniků jedovatých látek.
"Dnes jsme kupodivu nepozorovali žádný únik čpavku," hlásilo pozemní řídící středisko. Wheelock řekl, že uniklo nanejvýš pár zmrzlých kapek. K dokončení prací spojených s opravou bude možná třeba vykonat ještě jeden výstup do volného kosmu. Astronauti by totiž ještě měli přemístit poškozené čerpadlo na vhodnější místo. Není jasné, zda práci provede ještě současná posádka, nebo některá z budoucích.



Porouchané čerpadlo bylo podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír jeden z nejzávažnějších problémů, jaký se na orbitálním komplexu za dvanáct let fungování objevil.






Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2010 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček