HOME KONTAKTY MAPA WEBU
Posádka Apolla 7 APOLLO 7, CSM-101

posádka:
Walter M. Schirra
Walter R. Cunningham
Don F.Eisele
hmotnost lodi: 13 516 kg
start: 11. 10. 1968 v 16.03 n.č.
přistání: 22.10.1968 v 12.12 n.č.
trvání letu: 10 dnů 20 hodin 9 minut 3 sekundy

První pilotovaný let programu Apollo, jehož úkolem byla prověrka lodi, složené z velitelského a pomocného modulu. Postupně byly vyzkoušeny všechny manévry, potřebné pro let k Měsíci, testovány nové skafandry a uskutečněno sedm přímých TV přenosů, které na zemi zaznamenaly obrovský ohlas. Ze záznamu je vysílala i Československá televize. Hned po druhém přímém přenosu byli všichni tři kosmonauti jmenováni Americkým svazem televizních a rozhlasových umělců za jeho čestné členy. Velmi úspešný let s pouze drobnými technickými závadami, během kterého bylo realizováno i pět vědeckých experimentů, byl zakončen hladkým přistáním (s dosud nejmenším pretížením - pouze trojnásobným) jen 0,6 km od plánovaného místa, asi 12 km od lodi Essex. Po dopadu na vodní hladinu se kabina převrátila dnem vzhůru.

Tolik strohá fakta. Ve skutečnosti však tento let tak idylický nebyl...

"Letí nádherně, jako sen" volal na zemi v půli výstupu prvního letu Apolla a Saturnu 1B velitel Wally Schirra.
To se ještě všechno zdálo v pořádku, problémy ale na sebe nenechaly dlouho čekat. Pobyt jim ztěžují různé drobnosti, zvláště pak nízká teplota, takže se nachladili a trpí rýmou. Další věc je mizerná kvalita jídla (vysokokalorická sušená strava) a všechno to vyvrcholí devátý den v kosmu, když se v řídícím středisku rozhodli, že vyzkouší neplánovanou kontrolu systémů.

"Nepřijmeme už žádné nové hříčky a nebudeme dělat už žádné nové testy, o kterých jsme v životě neslyšeli" oznámil řídícímu středisku Wally Schirra. Unavený a nemocný W.Schirra devátý den na oběžné dráze. Všichni tři reagovali víceméně nevlídně a pohrozili výpraskem všem inženýrům, kteří je obtěžovali s úkoly "hodné Mickey Mouse". Schirra křičel, že technik, který ten test vymyslel, je pěkný "idiot" a odmítal přijmout jakékoliv další změny. Hádali se však i mezi sebou. Donn a Wally kvůli jednomu navigačnímu problému celý den strávili vzájemným trucováním. Pak Walt zase tvrdil, že Donn usnul, když měl držet službu. Chlapi v řídícím středisku unavení neustálými posměšky a stížnostmi od Wallyho, Walta a Donna si mezi sebou bručeli, že by je nejraději nechali přistát někde uprostřed tajfunu.
Když přišel čas návratu, Schirra oznámil posádce, že vstoupí do atmosféry bez skafandrových přileb. Dělal si starosti, protože díky nachlazení by jakýkoliv náhlý přetlak mohl poškodit jejich ušní bubínky a způsobit další problémy. Deke Slayton (šéf letových operací NASA) se připojil do debaty a pokoušel se je přesvědčit, že by helmy měli mít nasazeny, ale s Wallym to ani nepohnulo. Jednání posádky Apolla 7, konkrétně Schirrovo, namíchlo na zemi dost lidí.
Po přistání Deke Slayton Wallymu za jeho chování a chování posádky vynadal. Pokud jde o další lety do vesmíru, nikdo z nich si už ani neškrtl. Nicméně "zlí hoši z Apolla 7" svou práci odvedli zejména v tom, že v podmínkách kosmu opakovaně vyzkoušeli spouštění motoru pomocné sekce.

ZAJÍMAVOSTI

Schirra svoje zdravotní problémy na oběžné dráze dokázal po návratu na Zem dobře zpeněžit. V televizi vystupoval v reklamě na Actifed, prostředek proti nachlazení.

VĚDECKÉ EXPERIMENTY APOLLA 7

S005 - synoptická fotografie terénu. Posádka pořizovala snímky zemského povrchu, souše i moře, pro geologické, kartografické) a oceánografické potřeby. Současně se vyhodnocovala vhodnost jednotlivých druhů fotografických materiálů;
S006 - synoptická fotografie oblačnosti. Snímkování oblačných útvarů pro další rozvoj techniky družicové meteorologie.
Pro fotografické experimenty disponovala posádka 70mm kamerou Hasselblad se standardním objektivem 80 mm f/2,8 a dvěma kamerami Maurer 16 mm s měnitelnou rychlostí 1, 6, 12 a 24 obrázků za vteřinu a s výměnnými bajonetovými objektivy 18 mm f/2 a širokoúhlým 5 mm f/2.

Další tři experimenty měly lékařský charakter:

M006 - demineralizace kosti. Před a po letu byly pořízeny rentgenové snímky určitých kostí v těle kosmonautů. Z porovnání snímků se zjišťoval úbytek vápníku v těle;
MOU - změny krevního obrazu před a po letu;
M023 - systolický tlak, jeho změny z předletových hodnot, v důsledku změn funkce srdečního svalu.

Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2008 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček