HOME KONTAKTY MAPA WEBU

Hlavním úkolem letu bylo vyzkoušet krátký výstup tchajkonauta do volného prostoru mimo loď.

Naplánovány byly následující experimenty:

 • oblečení skafandrů pro výstup do volného prostoru v prostorách přechodové komory v orbitálním modulu a to:
  - skafandr typu Feitian /=Fei-tchien/ pro vlastní výstup do volného prostoru;
  - skafandr typu "Orlan-M" jako záložní pro případ nutnosti záchrany tchajkonauta nacházejícího se mimo loď;
 • vlastní výstup do volného prostoru v trvání maximálně 40 minut, během něhož se uskuteční následující experimenty a zkoušky:
 • ověření technické funkce skafandru v podmínkách mimo kosmickou loď
 • ověření pohyblivosti skafandru při pohybu mimo loď
 • nácvik jednoduchých montážních úkonů na povrchu orbitálního modulu
 • vypuštění mikrosatelitu Pej-sing

  Let je řízen ze střediska Beijing (Peking) Flight Control Center. Kromě 8 pozemních sledovacích stanic na území Číny a čtyřech v zahraničí (Karáčí /Pákistán/, Swakopmund /Namibie/, Santiago /Chile/ a Malindi /Keňa/) je využíváno i pět sledovacích lodí.

  PRŮBĚH LETU

  V sobotu 20. září 2008 byla nosná raketa Čchang-čeng 2F s lodí Šen-čou 7 převezena z montážní budovy na startovací rampu. Ve čtvrtek 25. září 2008 byly dokončeny všechny přípravy a posádka nastoupila do kosmické lodi. Start nosné rakety Čchang-čeng 2F z kosmodromu Ťiou-čchüan proběhl úspěšně v 15:10:04 SELČ. Oběžná dráha lodi kolem Země měla sklon 42,4° k rovníku a výšku 330 - 340 km.
  Tchajkonauti strávili první den na orbitě vybalováním, sestavováním a testováním 120 kilogramů těžkých desetivrstvých skafandrů. Pro dvaačtyřicetiletého vojenského pilota Čaj Č'-kanga, který byl pro výstup vybrán, byl přichystán oblek čínské výroby, druhý tchajkonaut čekající v záloze měl oblek ruský.

  ÚSPĚŠNÝ VÝSTUP

  Výstup do kosmu proběhl v sobotu 27. září 2008 od 10:38 do 11:00 SELČ. Byl načasován tak, aby byla zabezpečena nepřetržitá komunikace prostřednictvím flotily sledovacích námořních lodí, pozemních stanic a telekomunikačních družic na geostacionární dráze. V době kosmické vycházky kosmická loď přelétala nad Afrikou, Indickým oceánem a Asií. Mimo loď vystoupil Čaj Č´-kang a Liou Po-ming ho zajišťoval z nitra orbitálního modulu. Otevření průlezu bylo obtížnější, než se čekalo, ale nakonec se podařilo. Oba tchajkonauti byli z bezpečnostních důvodů připoutáni ke kosmické lodi pomocí lan. Čaj Č´-kang se přemísťoval po povrchu modulu pomocí úchytek a madel, upevněných na vnějším povrchu kosmické lodi. Čaj Č´-kang během výstupu krátce zamával čínskou vlaječkou, kterou mu podal Liou (v tu chvíli byl i Liou vykloněn až do poloviny těla z průlezu). Čaj Č´-kang pak vyzkoušel ručkování po madlech na orbitálním modulu. Třetí člen čínské posádky – Ťing Chaj-pcheng – sledoval průběh kosmické vycházky z návratové kabiny, která i během výstupu dvojice tchajkonautů nebyla dehermetizovaná. Před výstupem strávili tchajkonauti více než 30 minut dýcháním čistého kyslíku za účelem odstranění dusíku z krevního řečiště. Obdobnou proceduru podstupují jak ruští, tak američtí kosmonauti. Před ukončením výstupu Čaj Č´-kang odebral vzorkovnici s 11 druhy pevného mazadla, umístěnou vedle průlezu na povrchu orbitálního modulu, a předal ji k uložení uvnitř lodi. Návrat do modulu a uzavření průlezu proběhlo bez problémů. Výstup trval 22 minut.
  "Cítím se dobře. Zdravím čínský lid a národy světa," řekl Čaj Č´-kang při výstupu a zamával čínskou vlajkou. Zajímavé je, že velitel lodi Čaj Č'-kang, který výstup uskutečnil, byl oblečen do nového skafandru Fei-tchien čínské výroby, zatímco další člen jeho posádky Liou Po-ming, který ho jistil z nitra lodi, měl na sobě z bezpečnostních důvodů osvědčený ruský skafandr Orlan-M. Na vývoji svého skafandru Čína pracovala 4 roky. Kromě zajištění životních podmínek kosmonauta skafandr zajišťuje ochranu před tzv. kosmickým smetím a nebezpečným kosmickým zářením.
  Čaj Č'-kang podle svých slov snil o letu do vesmíru už v dětství, které prožil jako chudý syn pouličního prodavače. "Nejhorším scénářem pro mě je, že bych se stal skutečným tchajkonautem, tedy že bych se nikdy nevrátil zpátky do kosmické lodi, až ji opustím," řekl listu China Daily před startem. Vzápětí ale dodal, že je to vyloučené.
  Přibližně dvě hodiny po skončení výstupu se od orbitálního modulu oddělil na povel ze střediska Beijing Flight Control Center (BFCC) mikrosatelit Pej-sing (Souputník) tvaru krychle o hraně 40 cm a hmotnosti 40 kg, vybavený 1,6 Mpx kamerou pro snímkování lodi. Postupně se vzdaloval a v době brzdicího manévru pro přistání Šen-čou 7 byl asi 100 až 200 km daleko. Po přistání Šen-čou 7 se opět přiblížil k odhozenému orbitálnímu modulu v rámci nácviku setkávacích operací.
  Návratový modul s posádkou úspěšně přistál v neděli 28. září 2008 v 11:38:40 SELČ v autonomní oblasti Siziwangqi ve vnitřním Mongolsku (Čína) mezi městy Hohhot a Erenhot.
  Orbitální modul zůstal na oběžné dráze s očekávanou životností půl roku.


  Externí odkazy

 • ŠEN-ČOU 7 na stránkách serveru SPACE 40

 • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
  2007-2013 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček