HOME KONTAKTY MAPA WEBU

PRVNÍ RUSKA NA ISS

Teprve 4. ruská kosmonautka odstartuje na palubě kosmické lodi Sojuz TMA-14M. Bude to tak poprvé po dlouhých 17 letech. Zatím poslední byla manželka ruského veterána Valerije Rjumina Jelena Kondakovová, která pracovala v roce 1997 jako členka posádky STS-84.
Posádka ve složení Alexander Samokuťajev, Barry Wilmore a Jelena Serovová doplní stávající posádku na stanici ISS a bude na ní pobývat až do března 2015.
Jelena Olegovna Serovová pochází z vesničky Vozdviženka v Přímořském kraji na ruském Dálném východě. Jako dítě školou povinné ji zaujala látka o dosavadních úspěších tehdy ještě sovětského kosmického programu a jejím vzorem (jak sama vzpomíná) byla Světlana Savická, druhá ruská kosmonautka a první žena světa, co podnikla kosmický výstup.
Roku 2001 získala titul inženýr po absolvování studia na fakultě letectví a kosmonautiky Moskevského leteckého institutu, roku 2003 dokončila studium ekonomie na Moskevské státní akademii výroby přístrojů a informatiky. Od srpna 2001 pracovala ve společnosti RKK Eněrgija, přidělena byla do Střediska řízení letů Roskosmosu v Koroljovu.
Roku 2005 se přihlásila k výběru kosmonautů, 26. února 2006 získala souhlas Hlavní lékařské komise a 11. října 2006 ji Státní meziresortní komise doporučila k zařazení do oddílu kosmonautů RKK Eněrgija. Počínaje únorem 2007 prošla dvouletou všeobecnou kosmickou přípravou ve Středisku přípravy kosmonautů ve Hvězdném městečku a 9. června 2009 získala kvalifikaci „zkušební kosmonaut“.
V souvislosti s rozhodnutím Roskosmosu o soustředění ruských kosmonautů do jednoho oddílu odešla ze společnosti RKK Eněrgija a od 22. ledna 2011 je kosmonautkou Střediska přípravy kosmonautů.
Dne 15. prosince 2011 byla jmenována palubním inženýrem posádky kosmické lodi Sojuz TMA-14M a členkou Expedice 41/42 na Mezinárodní vesmírnou stanici s plánovaným startem v září 2014. Jmenování oficiálně oznámil ředitel Roskosmosu Vladimir Popovkin 21. prosince 2011.
Serovová je 58. kosmonautka světa, ale teprve čtvrtá z Ruska/Sovětského svazu, po Valentině Těreškovové (start 1963), Světlaně Savické (Sojuz T-7, srpen 1982; Sojuz T-12 – Saljut 7 – červenec 1984, 1.výstup ženy do volného vesmíru) a Jeleny Kondakovové (1994 stanice MIR, 1997 STS-84-raketoplán Atlantis).
Za zmínku ještě stojí, že Jelena byla součástí pětice kosmonautů, kteří při zahájení zimních olympijských her v Soči nesli ruskou vlajku. Společně s ní se ceremoniálu zúčastnili také Sergej Krikaljov, již jmenovaná Světlana Savická, Fjodor Jurčichin a Roman Romaněnko.
Manželem Jeleny Serovové je Mark Serov, který byl mezi lety 2003 až 2011 členem oddílu kosmonautů RKK Eněrgija, do vesmíru ale nikdy neletěl a od roku 2011 pracuje ve společnosti Eněrgija.
Tuto misi Jelena nepovažuje kvůli své přítomnosti za nijak mimořádnou, jde podle ní o standardní expedici plnící své úkoly, které se podle svých slov pokusí zvládnout co nejlépe. Tvrdí, že měla stejné podmínky při výcviku jako muži. Navíc uvádí, že dostala šanci letět do kosmu dříve, než někteří mužští kandidáti, kteří jsou ve výcviku déle než ona.
Na sebe také prozradila, že ráda poletí třeba i na Mars. To, že bude půl roku mimo rodinu, prý její manžel bere jako poněkud delší služební cestu s jeho kolegy. S dcerkou, které je nyní 11 let, bude komunikovat po internetu a přes Skype.



ČEKÁME NA VÁS S VEČEŘÍ

Ve čtvrtek 25. září 2014 ve 22:25 SELČ odstartovala z kosmodromu Bajkonur nosná raketa Sojuz-FG, která na základní oběžnou dráhu vynesla pilotovanou kosmickou loď Sojuz TMA-14M.
Nad hlavami kosmonautů se houpal plyšový levhard, vyrobený jako jeden z maskotů pro letošní zimní OH. Před letem jej dostala Jelena Serová od své dcery jako talisman.
Mezitím astronaut Reid Wiseman z paluby ISS, pronesl: "Woo hoo! Houstone, vypadalo to jako fajn jízda! Startující Sojuz jsme oknem viděli asi prvních 30 vteřin a pak se nám schoval za loď Dragon! Ale jsme rádi, že jsme to mohli sledovat na TV NASA a že oni jsou bezpečně ve vesmíru! Budeme na ně čekat s večeří!"

PROBUZENÝ PANEL

Šestihodinový let z Bajkonuru prováděný v automatickém režimu provázely problémy. Neotevřel se jeden ze dvou solárních panelů. Důvody se zatím expertům ruské agentury Roskosmos nepodařilo odhalit. Výpadek solárního panelu let vážněji neohrozil, protože loď měla pro spojení s ISS dostatek energie. Všechny operace proto zajišťoval pravý solární panel s využitím zásob energie v akumulačních bateriích. Podle pracovníků Roskosmosu během letu k ISS fungovaly všechny ostatní palubní systémy normálně.
Sojuz TMA-14M se 26. září ve 4:11 SELČ připojil ke staničnímu modulu Poisk. Hermetické kryty mezi lodí a ISS se otevřely krátce po sedmé hodině ráno a posádky se mohly setkat. Několik minut po připojení Sojuzu ke stanici se neposlušný solární panel rozevřel. Alexandr Samokuťajev ohlásil pozemnímu středisku: „Je plně rozvinutý a tak krásný, jak jen může být!“
Řídicí středisko odpovědělo: „Teď je váš stroj konečně probuzený!“

GASTRONOMIE NA ISS

Kdo jste absolvoval základní vojenskou službu, tak jistě znáte pojem "vrecuško". Pro ostatní, byla to souprava jídelního náčiní v pouzdře. Takže na fotografii vlevo můžete vidět takové "kosmické vrecuško" made in Roskosmos.
(obr.vpravo) Jogurt se sušenými švestkami, boršč s masem a bramborová kaše s cibulkou. A konzumace? Pytlík s ventilem se napíchne na trubičku s vodou ze zásob stanice. Vybere se její množství a jestli má být teplá, nebo studená. Přístroj do sáčku napustí vodu, kosmonaut si počká pár minut, až voda dobře nasákne do pokrmu, či potraviny a pustí se do jídla. Konkrétně u jogurtu přidá studenou, u boršče a kaše horkou vodu. Dobrou chut'.
Další možností přípravy jídla je ohřev konzerv ve speciálním ohřívači.
Na dalším obrázku je otvírák na konzervy. Až na ten suchý zip vypadá docela pozemsky :-)








Na dalších fotografiích pózuje Alexandr Samokuťajev s džusem a Jelena Serovová s borščem a v tubě je pravděpodobně tokáň s rozmixovaným masem a zeleninou.
Na třetí fotografii je bramborová kaše již připravená ke konzumaci.




ÚSPĚŠNÉ PŘISTÁNÍ

Ve středu 11. března 2015 ve 23:44 SEČ se od ISS oddělila kosmická loď Sojuz TMA-14M. Skončila tak 42. dlouhodobá expedice a začala ta čtyřicátá třetí. Ve čtvrtek 12. března ve 03:07 SEČ pak úspěšne přistál v plánovaném místě asi 147 kilometrů jihovýchodně od kazašského města Džezkazgan návratový modul kosmické lodi Sojuz TMA-14M. Posádka ve složení Barry Wilmore, Alexandr Samokuťajev a Jelena Serovová je v pořádku. Úspěšně tak zakončili 167 dní dlouhý pobyt na ISS. Návratový modul dosedl v husté mlze a za mrazivých teplot ve vzpřímené poloze a k vytažení posádky z lodi byly zapotřebí známé “skluzavky".

Externí odkazy

  • SOJUZ TMA-14M na stránkách serveru ASTRO.CZ
  • SOJUZ TMA-14M na stránkách serveru KOSMONAUTIX.CZ
  • SOJUZ TMA-14M na stránkách fóra NASASPACEFLIGHT.COM
  • JELENA SEROVOVÁ na stránkách encyklopedie WIKIPEDIE
  • SOJUZ TMA-14M na stránkách serveru AEROWEB.CZ
  • SOJUZ TMA-14M na stránkách serveru FEDERALSPACE.RU

  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2015 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček