HOME KONTAKTY MAPA WEBU
ATV (AUTOMATED TRANSFER VEHICLE)

délka lodi: 10,773 metru
průměr lodi: 4,5 metru
nosná raketa: Ariane 5 ES
hmotnost (vzletová): 19356 kg
životnost:
nosnost: 7667 kg




SEZNAM VYPUŠTĚNÝCH ATV:

ATV - JULES VERNE

VELKÁ A CHYTRÁ LOD'

ATV musí splňovat přísná bezpečnostní kritéria pro pilotované kosmické lety. Spolehlivý a hladký průběhu mise zajišťují systémy odolné vůči chybám a trojnásobně jištěné. Nákladní lod' ATV může dopravit až sedm tun nákladu na kosmickou stanici: včetně jídla, pitné vody, plynů, výzkumného vybavení a pohonných látek. Mezi úkoly ATV také patří pravidelné zvyšování dráhy kosmické stanice na výšku kolem 400 km nad zemským povrchem a příležitostné úhybné manévry s komplexem, aby se tento vyhnul možnosti kolize s úlomky kosmického smetí. Jakmile svoji misi skončí, je ATV naložený odpadem, odpojený od stanice a zničený během kontrolovaného zániku v zemské atmosféře (zbytky dopadnou do Tichého oceánu). ESA přitom studuje vícenásobně použitelnou loď ARV (Advanced Reentry Vehicle), která by byla odvozena od ATV. Společnost Astrium v rámci tohoto programu zkoumá možnost dopravy nákladů nejen na kosmickou stanici, ale také zpět na Zemi. Po ukončení provozu raketoplánů totiž bude jen velmi omezená dopravní kapacita dopravy nákladů z vesmíru. Ruské pilotované lodě Sojuz mohou přistávat jen s několikakilogramovými náklady, takže ARV nebo nějaké podobné nové zařízení bude potřeba.

TECHNICKÝ POPIS

ATV je poměrně velká automatická transportní loď, která má profil letu podobný, jako ruské lodě Progress M.
Loď se skládá ze dvou válcových sekcí - nákladní s objemem 45 m3, a servisní. Startovní hmotnost je 20,75 t, délka 9,8 m, průměr 4,48 m, rozpětí panelů solárních článků cca 22 m (generují elektrický výkon 3,8 kW). Čtyři hlavní raketové motory R-4D-11 (na MMH/MON3) mají tah po 490 N. Menších manévrovacích motorků je celkem 28 a mají tah po 220 N. Navigační systém pro automatické spojení s ISS využívá nový evropský optický (laserový) setkávací systém a také ruský systém Kurs, známý z lodí Progress M a Sojuz TMA. Loď se připojuje ke stanici na zadní uzel modulu Zvezda. Ke stanici může loď ATV dopravit až 7,5 t nákladu (z toho až 840 kg pitné vody, 100 kg vzduchu, 860 kg paliva [UDMH/N2O4] pro přečerpání do nádrží stanice a až 5500 kg suchého nákladu [vaky s vybavením pro stanici]). Pro zvýšení dráhy stanice je v nádržích ATV k dispozici až 4700 kg paliva. Po dobu připojení k ISS slouží přetlaková část ATV jako dočasný další modul stanice. Po odpojení pak ATV může obsahovat až 6,5 t odpadu určeného ke zničení v atmosféře Země.
ATV je vynášena raketou Ariane 5 ES z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně. Startovat má cca jednou ročně, přičemž každá loď bude ke stanici připojena až 6 měsíců. Pomocí čtyř hlavních raketových motorků ATV se může zvyšovat dráha stanice ISS.


POROVNÁNÍ VELIKOSTÍ VESMÍRNÝCH LODÍ


Externí odkazy

  • ATV na stránkách MEK
  • ATV na stránkách SPACE 40

  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2011 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček