HOME KONTAKTY MAPA WEBU

TECHNICKÁ FAKTA

Cygnus je nákladní kosmická loď firmy Orbital Sciences Corporation, určená k dopravě nákladu k Mezinárodní kosmické stanici ISS v rámci kontraktu Commercial Resupply Services. Loď je do kosmu vynášena raketou Antares.

PCM (PRESSURIZED CARGO MODULE)

Loď se skládá z válcovitého přetlakového modulu PCM (Pressurized Cargo Module) a servisního modulu SM (Service Module). Modul PCM je vyráběn firmou Thales Alenia Space, servisní modul vyrábí firma Orbital. Pro první 4 mise se počítá se základní (Standard) verzí lodi, pro další mise má být použita vylepšená (Enhanced) verze lodi.
Základní verze lodi Cygnus má délku 3,66 metru, průměr 3,07 metru, objem 18 m3, suchou hmotnost 1500 kg a nosnost až 2000 kg nákladu k ISS. Vylepšená verze lodi Cygnus má délku prodlouženu na 4,86 metru, objem 27 m3, suchou hmotnost 1800 kg a nosnost až 2700 kg nákladu k ISS. Loď disponuje párem vyklápěcích solárních panelů s výkonem cca 4 kW. Cygnus nedokáže přistát na Zemi a zaniká v atmosféře, ale může přitom z ISS odvézt odpad o hmotnosti až 1200 kg.
Loď Cygnus obsahuje stykovací systém CBM (Common Berthing Mechanism), takže k ISS musí být připojována pomocí staničního manipulátoru Canadarm2, který loď zachycuje při souběžném letu ve vzdálenosti cca 10 metrů od ISS.


DEMONSTRAČNÍ MISE

V jejím rámci firma vypustí na oběžnou dráhu první exemplář plavidla a po několika dnech testů ve vesmírném prostředí se loď pomocí autopilota dopracuje přímo ke kosmické stanici, kde bude zachycena robotickou paží a astronauti na stanici následně vyloží skoro 700 kg nákladu. Mise vlastně bude jakýmsi pokusem, zda je Cygnus dobrá a spolehlivá loď, než zahájí další lety ke stanici.


ÚSPĚŠNÝ START

Ve středu 18. září ve 16:58:02 SELČ odstartovala ze základny Wallops Island ve Virginii nosná raketa Antares, která na oběžnou dráhu vynesla nákladní kosmickou loď Cygnus. Nákladní loď byla úspěšně navedena na základní oběžnou dráhu a vzletová sekvence probíhala v souladu s plánem. Pokud bude vše probíhat podle plánu, tak se Cygnus v neděli 22. září připojí k Mezinárodní kosmické stanici.
Deset minut po startu byla loď Cygnus "vysazena" druhým stupněm Antara na oběžné dráze s výškou apogea 299 a perigea 243 kilometrů se sklonem 51,64 stupně k rovníku. Asi za minutu a půl se Cygnus probere k životu a rozevře dva solární panely.


G. DAVID LOW

První exemplář kosmické lodi Cygnus pojmenovaný „G. David Low“ podle trojnásobného astronauta (in memoriam, Low zemřel před několika lety na rakovinu), který pracoval pro společnost OSC, se usadil na správné oběžné dráze a několik desítek minut po startu úspěšně rozvinul své solární panely. Jakmile na Zemi dorazilo potvrzení, že panely dodávají dostatečné množství energie, všichni si oddychli. Tyto panely totiž dodávají 3,5 kW energie. Bez nich by Cygnus vydržel v provozu díky tomu, co má v bateriích, jen asi 24 hodin a mise by byla ztracena.
"Po hladkém dubnovém zkušebním letu se připravujeme na překonání dalšího významného milníku. Cygnus se řadí k nejsofistikovanějším vesmírným plavidlům, která kdy byla sestrojena," řekl výkonný ředitel společnosti Orbital Sciences Corporation David Thompson. (samozřejmě, tohle prohlášení musíme brát s rezervou, dubnová mise zase tak úplně hladká nebyla viz. ANTARES A - ONE, pozn. red.)
"Naše společnost se v oblasti kosmonautiky pohybuje už delší dobu, ale tohle bude poprvé, co vypravíme raketu, která ponese zásoby pro lidskou posádku," dodává s nadšením viceprezident společnosti a bývalý astronaut Frank Culbertson. Cestu na orbitu zvládl opakovatelně použitelný Cygnus za 10 minut (přesněji 603 vteřin).

NÁKLAD

V rámci první mise dopraví nový nákladní modul k ISS 700 kilogramů zásob, při dalších letech pak bude schopen pojmout až 2,7 tuny nákladu. Odvézt naopak může 1,1 tuny odpadu a nepotřebného vybavení. Protože jde o první a vlastně zkušební misi, veze Cygnus náklad, který v případě nezdaru nebude posádce ISS až tolik chybět. Kromě jiného je tedy na palubě 50kg vlhčených ubrousků pro osobní hygienu, 200kg jídla, toaletní papír, počítačové komponenty, atd...

PŘIPOJENÍ

Po šesti dnech manévrů a zkoušek na oběžné dráze by se měl Cygnus spojit s ISS v neděli 22. září ve 13:25 SELČ za pomoci 32 manévrovacích trysek a robotické paže stanice. Robotickou paži, nebo také staniční manipulátor SSRMS, jak je toto zařízení někdy nazýváno, bude obsluhovat z paluby ISS italský astronaut Lucy Parmitanapo.

FRONTA VE VESMÍRU

Společnost Orbital Sciences oznámila, že plánované připojení nákladní lodi Cygnus s Mezinárodní kosmickou stanicí bylo zřejmě pro potíže se signály GPS zrušeno.
"Dnes ráno (v neděli 22.9.2013 v 7:30 SELČ) kosmická loď Cygnus navázala přímý datový kontakt s Mezinárodní vesmírnou stanicí a zjistila, že některé z obdržených údajů měly hodnoty, které neočekávala, což vedlo Cygnus k odmítnutí dat, a tím pádem k přerušení přibližovací sekvence," psala v nedělním prohlášení firma.
Následně bylo naplánováno, že bude tento softwarový problém opraven a nejdříve za 48 hodin bude možné zahájit další přiblížení obou zařízení. V neděli tak byl znovu naplánován další pokus o přiblížení na úterní ráno. V noci na pondělí pak měla být po pozemních testech nahrána oprava do palubního softwaru.
V pondělí ale manažeři Orbital Sciences a NASA rozhodli odložit opakované připojení lodi Cygnus k ISS až na konec týdne - sobotu 28. září. Byla tak dána přednost připojení kosmické lodi Sojuz TMA-10M s novými členy posádky. Společnost Orbital potvrdila, že vyvinula a otestovala softwarovou opravu programu, který byl příčinou předchozího neúspěchu. Přesný harmonogram pro Cygnus bude stanoven po úspěšném připojení lodi Sojuz.

SPOJENÍ S ISS

V neděli 29. září 2013 se posádka ISS pokusí připojit Cygnus ke stanici. Dnešní aktivity vyžadují i přes plnou automatičnost modulu sehranou spolupráci vícero lidí: astronautů Karen Nybergové a Luca Parmitana na palubě ISS, řídícího střediska NASA pro kosmickou stanici v Houstonu, odkud koordinuje práci posádky stanice astronautka Cady Colemanová a řídícího střediska v sídle Orbital, ve virginském městě Dulles, kde technici monitorují Cygnus.
Ve 13:01 SELČ Luca Parmitano a Karen Nybergová úspěšně zachytili manipulátorem modul za speciální úchyty na jeho „dnu“. Po zachycení musí 17 metrů dlouhý manipulátor Canadarm2 přitáhnout lod' ke stanici, aby ji bylo možné připojit k modulu Harmony.
Ve 14:44 SELČ je Cygnus robotickou paží a za pomoci 16 šroubů pevně připojen k modulu Harmony.


Externí odkazy

  • Cygnus na stránkách serveru ASTRO.CZ
  • Cygnus na stránkách serveru MEK.CZ  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2013 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček