HOME KONTAKTY MAPA WEBU
MERCURY 2 (MR 2)

start: 31.01.1961 16:55 UTC
délka letu: 16 minut 39 sekund
přistání: 31.01.1961 17:12 UTC
posádka: šimpanz Ham
nosná raketa: Redstone
jméno lodi: Mercury 2
kosmodrom: Launch Complex 5, Cape Canaveral, Florida


Šimpanzův úkol spočíval v tom, že poletí nahoru a pak zase dolů a bude tahat za páčky a mačkat tlačítka v kabině a v přpadě, že neprovede svůj úkol řádně, dostane elektrický šok. Zvíře bylo cvičeno, aby stisklo páčku bud'to nalevo či napravo, když se v přístroji tvaru krabice rozsvítí určité světlo nebo série světel. Když vykonalo úkol podle příkazu, bylo odměněno banánovou pilulí, vstřelenou do jeho úst dávkovačem. Při stisku nesprávné páčky dostalo menší elektrickou ránu do nohy.
Let samotný byl o trochu zajímavější, než bylo plánováno. Redstone měl "nažhavený motor" a spotřeboval palivo o pět vteřin dříve, než měl. Automatický řídící systém zjistil, že něco neklape. Okamžitě odpálil záchrannou věž a ta vystřelila s mohutným jazykem plamenů kosmickou lod' pryč od nosné rakety, jenže mnohem výše a rychleji, než bylo zamýšleno.
Lékaři si uvědomili, že je opice vystavena osmkrát většímu přetížení, což bylo více než dvojnásobek původního odhadu. S vyceněnými zuby, nešt'astný, že nedostal odměnu, protože palubní přístroje selhaly, elektrický systém a světelé testy nefunkční, se Ham ocitl ve stavu beztíže a mlátil do všech páček ve svém dosahu. Všechno udělal správně a za každý svůj úspěch byl místo banánovou pilulí odměněn - elektrickou ránou.
Také letěl o 200 kilometrů dál, než bylo původně předpokládaných 500 kilometrů. Přistál se zdrcujícím zpomalením, otevření padáku jej přirazilo na stěnu a do oceánu vlétl s ohlušujícím žuchnutím. Pak mu začal zvedat žaludek pohyb vlnícího se moře. Když se objevily záchranné vrtulníky, aby vytáhly lod' z vln, ležela kabina na boku a úspěšně nabírala vodu a záchranářům se ocitl v náručí prskající a poloutopený šimpanz.
Vrátili se s Hamem na mys. NASA se pokoušela o jakési stupidní přivítání, ale Ham vylezl z kabiny s takovou náladou, že kousal do všeho kolem sebe, člověk nečlověk.
Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2009 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček