HOME KONTAKTY MAPA WEBU
MERCURY 6 (MA 6)

start: 20.02.1962
délka letu: 4 hodiny 55 minut
nosná raketa: Atlas
jméno lodi: Mercury 6 (Friendship 7)
astronaut: John Glenn

První Americký orbitální let.

Let Johna Glenna na palubě Friendshipu 7, se stal jedním z nejpopulárnějších v historii, ani ne tak pro tři úspěšné oblety, ale proto, že John Glenn na Mysu v jeho osobě si Amerika našla svého kosmického hrdinu. Bylo to drsné vůči astronautům Alanu Shepardovi a Gusu Grissomovi, kteří již předtím uskutečnili suborbitální lety a byli ve vesmíru dřive než Glenn. Fakt, že Glenn uskutečnil jako první Američan oblety na oběžné dráze Země, se stal obrovskou morální vzpruhou pro americkou veřejnost, která ho brala jako usmívajícího se "kluka ze sousedství", osobu s vojenským zástřihem vlasů, pihovatého kosmonauta. Jeho letu se dostalo doslova mamutí podpory v tisku, v přímých televizních a rozhlasových přenosech po celém světě. Ke zvýšení dramatického účinku se uvádělo, že signál, který se později ukázal jako chybný, zaznamenal, že tepelný štít Glennovy kosmické lodi odpadl a že on i jeho kabina mohly během sestupu shořet v atmosféře. Bylo rozhodnuto, že musí během sestupu svazek vyhořelých brzdících raket nechat být a neoddělit je, aby se tepelný štít udržel na místě. Ale celou záležitost přeformulovali na napínavou historku pro veřejnost - "trhák" a přímo drama pro Glenna, protože spojovací pásy tepelného štítu se utrhly a prolétaly za kabinou jako planoucí polena. Po očekávaném výpadku spojení (Communications Blackout) při sestupu se Glenn konečně znovu ozval a mezi šumem ve sluchátkách se ozvalo:...."Kluci, to byl opravdický meteor!"
Amerika má nového národního hrdinu a 1. května ho čtyři miliony lidí oslavují při jeho jedenáctikilometrové pouti ulicemi New Yorku - vyházeli na něho tři a půl tuny konfet.

J.Glenn je nejstarším člověkem, který byl ve vesmíru, v roce 1998 mu při misi raketoplánu STS-95 bylo 77 let. V letech 1975–1999 byl senátorem za Ohio.

ZAJÍMAVOSTI
John Glenn si zahrál sám sebe v seriálu Frasier v epizodě „Docu. Drama“,
Je zmíněn v písni Billy Joela „We Didn’t Start the Fire“.
Píseň Iana Browna „My Star“ obsahuje slova „God speed, John Glenn“.
Ve fimu The Right Stuff jej hrál Ed Harris.


Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2008 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček