HOME KONTAKTY MAPA WEBU
MERCURY 8

start: 03.10.1962
délka letu: 9 hodin 13 minut
nosná raketa: Atlas
jméno lodi: Mercury 8 (Sigma 7)
astronaut: Wally Schirra

První bezproblémový let Mercury.

START MERCURY 8

Start probíhal vcelku hladce až na čtvrthodinové přerušení odpočítávání 45 minut před startem, k němuž došlo pro poruchu radaru na Kanárských ostrovech. 5 min 44 sekund po startu bylo astronautovi oznámeno, že se nachází na stabilní dráze, která zaručuje nejméně sedm obletů Země. Hlavním úkolem astronauta bylo zjistit, jaké úpravy potřebuje kabina Mercury k uskutečnění 24 hodinového letu. Schirra dále fotografoval Zemi a hvězdy na barevný film. Dále při přeletu Austrálie zjišťoval, jak proniká atmosférou záře světelného zdroje, umístěného na raketové základně Woomera. Kamerou získal patnáct snímků Země, přičemž použil různých filtrů. Cílem bylo zjistit, jaké filtry jsou nejvhodnější pro meteorologické družice, aby byly získány co nejkontrastnější fotografie. Na přední části kabiny byly umístěny vzorky různých materiálů. Experiment ověřoval tepelnou odolnost nových slitin s ohledem na jejich možné použití na kosmických tělesech.

PORUCHA AUTOMATICKÉ KLIMATIZACE SKAFANDRU

Už při prvním oběhu bylo zjištěno nedostatečné chlazení skafandru. Teplota v něm stoupla z 23° C při startu na 32° C. Když se Schirrovi podařilo skafandr zregulovat, bylo mu zase příliš chladno.
"Na konci letu jsem se doslova třásl," prohlásil později. "Jsem patrně prvním člověkem, který se ve vesmíru nachladil."
Schirra už při první oběhu přešel na nestabilizovaný let. Odpojil automatický řídicí systém. Bylo to nutné proto, aby ke konci letu zbylo v nádržích dost paliva. Nakonec Schirra dosáhl toho, že po dokončení šestého oběhu měl v nádržích automatického systému ještě 68 % paliva. Ruční systém měl 84 % paliva. Schirra šetřil i elektrickou energií v bateriích. Proto bylo často přerušeno spojení se Zemí.

PERFEKTNÍ PŘISTÁNÍ

Stabilizace kabiny na konci letu a zapojení brzdicích raket proběhlo normálně. Vyprázdněné rakety byly odhozeny, ve výši 8820 metrů se otevřel první stabilizační padák, ve výši 3100 metrů padák hlavní. Kabina lodě s astronautem přistála asi 7 km od letadlové lodi USS Kearsage blízko ostrova Midway v Tichém oceánu. Schirra zůstal v kabině, která byla vyzvednuta za 40 minut po přistání na palubu letadlové lodi. Mnozí novináři kladli Schirrovi otázku, zda je možno podle velmi úspěšného letu soudit, že je lepším kosmonautem než Glenn a Carpenter. Schirra odpovídal vždy stejně : "Poučil jsem se z předchozích letů svých kamarádů, ale především se, myslím, poučili konstruktéři i ti, kteří let řídí. Doufám, že mých zkušeností použije Cooper, který je nyní na řadě."

Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2009 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček