VĚDECKÉ VYBAVENÍ CURIOSITY
Kamery na Curiosity
MastCam – kamerový systém bude schopen pořizovat až 10 snímků za sekundu ve vysokém rozlišení 720p. Každá ze dvou kamer bude vybavena flash pamětí o velikosti 8 GB, na kterou se vejde až 5 500 snímků.
MAHLI (Mars Hand Lens Imager) – kamera bude instalována na robotickém rameni Curiosity. Sloužit bude k pořizování detailních mikroskopických snímků hornin. Rozlišení kamery bude jen 12,5 mikrometrů a do její výbavy patří také bílé a UV LED. Ultrafialové záření bude použito k vyvolání fluorescence, která by měla pomoci odhalit uhličitany v marťanských horninách.
MARDI (Mars Descent Imager) – jinak také kamera na jedno použití. MARDI by nám měla přinést úchvatný pohled na poslední okamžiky přistávacího manévru. Do akce se zapojí ve výšce asi 3,7 km nad povrchem a po dobu dvou minut bude pořizovat pět fotografií za sekundu o rozlišení 1 600 × 1 200 bodů. Na video si však budeme muset počkat, přenos dat bude probíhat postupně po dobu několika týdnů (bude možné využít jen část kapacity přenosu). Kromě pokochání se budou mít snímky i vědeckou hodnotu – konfrontace snímků z povrchu a obrázků z MARDI bude pro geology velmi cenným nástrojem.
Kromě těchto kamer bude Curiosity vybaven i 3D kamerami pro usnadnění pohybu po povrchu planety.
Spektrometry na Curiosity
ChemCam – jedná se o sadu vědeckých nástrojů k analýze hornin. Klíčovou částí bude laser, který bude ze vzdálenosti 1 až 9 m „ostřelovat“ marťanské horniny. Složení odpařovaného materiálu pak bude zkoumat trojice spektrografů z paluby Curiosity. Na projektu se podílí také francouzští vědci.
APXS (Alpha-particle X-ray spectrometer) – jeho úkolem bude ozařovat vzorky marťanských hornin částicemi alfa. Rentgenový spektrometr pak bude zkoumat jejich složení. Projekt financuje Kanadská kosmická agentura.
CheMin (Chemistry and Mineralogy) – jeden z menších přístrojů pro studium minerálů na Marsu.
SAM (Sample Analysis at Mars) – klíčový americko-francouzský projekt. Robotické rameno dopraví vzorky marťanské půdy do pece, kde budou „rozžhaveny“ na teplotu až 1 000 °C. Pro výzkum pak bude určena trojice přístrojů: plynový chromatograf, hmotnostní spektrometr a laserový spektrometr. Posledně jmenovaný bude rovněž provádět studium složení atmosféry a to s důrazem na oxid uhličitý a metan.
Detektory radiace na Curiosity
RAD (Radiation Assessment Detector) – bude měřit radiaci na povrchu planety. Výsledky budou důležité pro plánování budoucí pilotované mise k Marsu. Na projektu se podílí Německo.
DAN (Dynamic Albedo of Neutrons) – přístroj Ruské kosmické agentury bude hledat led pod povrchem Marsu prostřednictvím detekce neutronů.
Astrobiologie a Curiosity
REMS (Rover Environmental Monitoring Station) – španělský přístroj k měření atmosférického tlaku, teploty a vlhkosti vzduchu, směru a rychlosti větru a úrovně ultrafialového záření. Hlavní část bude instalována na stožáru Curiosity, další pak na jeho „těle“. Součástí balíčku přístrojů REMS jsou rovněž čidla k měření teploty samotného povrchu prostřednictvím pozorování emitovaného infračerveného záření.
Atmosférický výzkum s Curiosity
MEDLI (MSL Entry Descent and Landing Instrumentation) – bude měřit parametry atmosféry při sestupném manévru. Data budou mít cenu zlata pro inženýry, kteří tak mohou lépe připravit budoucí mise k Marsu.
ÚSPĚŠNÝ START

Curiosity, měla původně odstartovat už v pátek 25. listopadu 2011, výměna jedné z baterií si však vyžádala denní odklad. V sobotu 26. listopadu v 16:02:00 SEČ už vše klaplo na jedničku a sonda Curiosity uspěšně odstartovala z komplexu LC-41 na Mysu Canaveral.
K vynesení byla použita raketa Atlas V verze 541, pro kterou byl tento start premiérou. Konfigurace Atlasu byla v tomto případě následující: 4 startovací motory a
urychlovací kyslíko-vodíkový stupeň Centaur-3. Ten byl nejdříve použit pro navedení na parkovací oběžnou dráhu kolem Země s parametry 160 x 320 kilometrů.
K druhému zážehu Centauru došlo o 20 minut později, přesně 31 minut a 4,6 sekundy po zážehu hlavního stupně na startovací rampě. Motor hořel osm minut a udělil Curiosity a dalšímu nákladu dostatek energie na 570 milionů kilometrů dlouhou cestu k Marsu. Po necelých 43 minutách letu se Centaur oddělil a zamířil na bezpečnou, vysokou oběžnou dráhu.
SCHÉMA RAKETY ATLAS V (VERZE 541)
 |