HOME KONTAKTY MAPA WEBU

6. prosince 2012 členové hlavní a záložní posádky Sojuzu TMA-07M přiletěli na letiště Krajnyj komplexu Bajkonur. Po krátkém přivítacím ceremoniálu na letišti odejeli do výukového a tréninkového centra komplexu, kde proběhne závěrečná příprava posádek. První práce pro kosmonauty jsou naplánovány na zítřek - kosmonauti vyzkouší skafandry a zkontrolují kosmickou loď.

Po nedělním rozhodnutí Státní komise byla v pondělí 17. prosince 2012 v 03:00 SEČ vyvezena na startovní rampu č. 1 kosmodromu Bajkonur nosná raketa Sojuz-FG s kosmickou lodí Sojuz TMA-07M. Po ustavení do vertikální polohy byly zahájeny práce prvního startovního dne.

START PŘI -20 °C

Jako spousta lidí v dnešní době, i kosmonauté si oblíbili tzv. sociální sítě na internetu, především Twitter. Tom Marshburn v den startu napsal: "Šálek kávy, zemská přitažlivost, skvělá kombinace! Užívám si to naposledy před dnešním startem." Pozadu v "tweetování" nezůstal ani jeho kolega Chris Hadfield, který si ještě dnes také našel čas a psal: "Jeden poslední polibek - láska přes sklo s mojí ženou. Je ráno před startem, vyspal jsem se dobře, cítím se skvěle. Za 10 hodin letíme!" A po nedlouhé době pokračoval: "Tady na Bajkonuru právě vychází slunce, je jasné, chladné ráno dne startu. Právě jsme posnídali, jsme vzrušení!"
Do svých křesel v lodi Sojuz kolem 11. hodiny SEČ zasedla posádka, která nečítá ani jednoho zelenáče. Velitel lodi v prostředním křesle, ruský kosmonaut Roman Romaněnko, má již za sebou půlroční pobyt na ISS v roce 2009 (SOJUZ TMA-15). Po jeho levici sedí palubní inženýr lodi, kanadský astronaut Chris Hadfield, dnes poletí do vesmíru již potřetí, má za sebou lety raketoplánem na stanice Mir i ISS (Atlantis STS-74/1995 a Endeavour STS-100/2001), Chris je také budoucím velitelem stanice. Do pravého křesla lodi se uvelebil americký astronaut Thomas Marshburn, který ISS také již navštívil jako letový specialista raketoplánu Endeavour v létě 2009 (STS-127). Na Zem se má trojice kosmonautů vrátit v květnu roku 2013 ve stejné lodi, která prozatím poslouží jako záchranná loď.
Na Bajkonur pomalu padá mrazivý soumrak, obloha je jasná, teplota vzduchu padá k -20 °C, do toho ještě trochu fouká vítr. Robustní rakety Sojuz jsou však proslulé svou schopností létat za každého počasí.
Ve 13:12:36 SEČ se zažehly motory nosné rakety Sojuz-FG, která nese kosmickou loď Sojuz TMA-07M. Oddělení čtyř bloků prvního stupně proběhlo podle plánu. Kosmická loď se necelých 10 minut po startu (ve 13:22:15 SEČ), po dosažení základní dráhy, oddělila od horního stupně nosné rakety.
Podle telemetrických dat fungují palubní systémy lodi normálně. Start lodi z kosmodromu Bajkonur sledovali mj. šéf Roskosmosu V. A. Popovkin a prezident RKK Energija V. A. Lopota.

JUBILEJNÍ SPOJENÍ

Přílet vesmírné lodi je plánován na stejný den, kdy má podle mayského kalendáře nastat konec světa. Kosmonauti však na apokalypsu ani nepomysleli. Jejich hlavní starostí je blížící se bezchybné připojení k orbitální stanici. Bude se v tomto případě jednat o spojení jubilejní: 150. v pořadí.
Konec světa nakonec nenastal a Sojuz TMA-07M se podle plánu v pátek 21. prosince v 15:09 SEČ v automatickém režimu úspěšně připojil ke stykovacímu uzlu modulu MIM1 Rassvet. Tři hodiny poté "přešla" rusko-americko-kanadská trojice kosmonautů na palubu stanice.
V době volna se bude posádka věnovat zálibám, například Romaněnko si předsevzal, že se naučí hrát na foukací harmoniku. Hadfield chce složit pár písniček o kosmu a o dálkových letech.
Američan Marshburn se prý už nemůže dočkat zahájení lékařských experimentů. Zajímá ho hlavně, jak bude působit dlouhodobý let na krev a na změnu kostní tkáně posádky stanice.

ISS MÁ SVOU "SUPERSTAR"

Kanaďan Chris Hadfield překvapil tím, co všechno se dá vlastně na ISS dělat. Kromě vědeckých pokusů a kosmonautské rutiny předvedl, že se dá v kosmu docela dobře i zabavit. Kanadský kosmonaut natočil klip, ve kterém zpívá píseň Space Oddity od Davida Bowieho.
Na Twitteru Hadfield napsal: "S úctou ke géniu Davida Bowie tu máte Space Oditty nahranou na palubě ISS. Poslední pohled na svět."
Na videu astronaut zpívá a hraje na kytaru uvnitř stanice ISS, hudební doprovod byl nahrán na Zemi. Hadfield poněkud píseň změnil, mimo jiné se v ní zmínil o kosmické lodi Sojuz, ve které se má vrátit zpět na Zem.
Pěvecký výkon ve vesmíru zaujal i samotného původního autora písně Davida Bowieho, který pozdravil astronauta na svém Twitteru.




To ale není jeho jediný pěvecký počin na ISS. Se skupinou Barenaked Ladies již předtím nazpíval písničku: I.S.S. (Is Somebody Singing). Byla to první píseň v dějinách nazpívaná současně jak na Zemi, tak ve vesmíru.




ÚSPĚŠNÉ PŘISTÁNÍ



V úterý 14. května 2013 ve 4:31 SELČ v plánované oblasti Kazachstánu, asi 146 km od města Džeskazganu úspěšně přistál návratový modul kosmické lodi SOJUZ TMA - 07M. Po pětiměsíčním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se vrátili zpět na Zem první kanadský velitel stanice Chris Hadfield, Američan Tom Marshburn a Rus Roman Romaněnko. Všichni tři kosmonauti byli z kabiny lodi vyneseni už půl hodiny po přistání; v pořadí Romaněnko, Marshburn a Hadfield.

ZAJÍMAVOSTI

Velitel vesmírné lodi Sojuz je potomek vesmírných cestovatelů. Jeden z letů jeho otce Jurije Romaněnka byl časově nejdelším v historii kosmonautiky. V roce 1987, spolu s Alexandrem Alexandrovem strávil na palubě vesmírné stanice MIR 326 dní. Podle názoru dvojnásobného Hrdiny Sovětského svazu Alexandra Alexandrova je Romaněnko mladší výborný kosmonaut: "Pamatuji si Romana, když byl ještě chlapcem a přicházel za svým otcem do Centra řízení letů. Vyrostl nám tu doslova na očích."

Externí odkazy

  • SOJUZ TMA-07M na stránkách diskuzního fóra NASASPACEFLIGHT.COM

  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2013 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček