HOME KONTAKTY MAPA WEBU
SOJUZ TMA 15

posádka: R.J.Romaněnko (Rusko), Frank De Winne (Belgie), R.B.Thirsk (Kanada)
nosná raketa: Sojuz-FG
start: 27. května 2009 10:34:53 UT
kosmodrom: Bajkonur, Kazachstán
přistání: 1. prosince 2009 7:16 UTC
trvání letu: 187 dní, 20 hodin a 41 minut


Ruská vesmírná loď Sojuz TMA-15 dnes úspěšně, podle plánu přistála ve stepi na severu Kazachstánu asi 85 km severně od Arkalyku. Zpět na Zem dopravila tři kosmonauty, kteří od května pobývali na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Astronauti Belgičan Frank De Winne, Kanaďan Robert Thirsk a Rus Roman Romaněnko se k ISS vydali 27. května. Jejich příletem se posádka ISS zdvojnásobila na šest lidí. Šestice astronautů vytvořila dosud nejinternacionálnější posádku stanice. Byli v ní zástupci všech kosmických agentur, které se na budování orbitálního komplexu v hodnotě 100 miliard dolarů podílejí.

PŘISTÁNÍ

Při přistání byla v Kazachstánu teplota kolem bodu mrazu. Astronauty z přistávacího modulu do připravených vrtulníků přenesli na nosítkách. Kvůli mlze sice nemohly vzlétnout vyhledávací vrtulníky, ale modul se snesl přesně v předpokládané oblasti asi 85 km severně od Arkalyku, takže ani nebyly zapotřebí. Ještě tentýž den byli kosmonauti přepraveni z Kazachstánu do Střediska J.A. Gagarina pro přípravu kosmonautů v Hvězdném městečku nedaleko Moskvy, kde se setkali se členy svých rodin a kde také zahájí aklimatizační pobyt, aby si znovu zvykli na podmínky zemské gravitace po šestiměsíčním pobytu v kosmu.
Právě skončená dlouhodobá kosmická mise byla milníkem pro kanadský vesmírný program, protože to bylo poprvé, co se takové akce zúčastnil Kanaďan, astronaut Robert Thirsk. Belgičan Frank De Winne byl zase prvním evropským velitelem vesmírné stanice. Třetí člen mise, sedmatřicetiletý Rus Roman Romaněnko uskutečnil svůj první let do vesmíru, kam se vydal po stopách svého otce, který byl kapitánem vesmírné lodě v dobách Sovětského svazu.
Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2009 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček