HOME KONTAKTY MAPA WEBU

Tento start kosmické lodi Sojuz se třemi novými členy posádky Mezinárodní kosmické stanice (ISS) se zapíše do historie. Zatímco běžně trvá Sojuzu let ke stanici 48 hodin, tentokrát to zvládne, pokud půjde vše podle plánu, za necelých šest hodin.
"Jednou z hlavních výhod šestihodinového letu je, že nestihneme pocítit stav beztíže. Ani zmrzlina neroztaje." (Pavel Vinogradov, velitel Sojuzu)
Vinogradov vysvětlil, že organismus začíná reagovat na stav beztíže obvykle po pěti hodinách, čili zpočátku by se posádka měla cítit naprosto normálně, a stejně tak by měla i fungovat. Za další přednost považuje rychlou přepravu biologických materiálů brzy podléhajících zkáze.

ZKRÁCENÝ PŘELET

Středisko přípravy kosmonautů oznámilo, že poprvé budou posádky pro Mezinárodní kosmickou stanici skládat závěrečné zkoušky po dobu čtyř dní (doposud byly zkoušky dvoudenní). Poprvé se tak podle nového schématu podrobí zkouškám Expedice 35/36, která bude zkoušena 1., 4., 5. a 6. března 2013. Změna byla přijata v souvislosti se zkráceným přeletem k ISS, kdy připojení ke stanici proběhne po čtyřech prvních obletech Země.

ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY

Hlavní a záložní posádky pro misi Sojuzu TMA-08M složili 6. března 2013 závěrečné zkoušky; hlavní posádka získala hodnocení 5,0 a záložní 4,97 z pěti možných. Obě posádky, oproti stávajícím testům, prošli navíc zkouškami pro zkrácené schéma příletu k Mezinárodní kosmické stanici. Start je v plánu 28. března ve 21:43 SEČ, připojení ke stanici též noci v 03:31, celkový čas letu ke stanici: 5 hodin a 48 minut oproti klasickým asi 50 hodinám. Nové letové schéma už vyzkoušely zásobovací lodi typu Progress. Pokud bude přelet Sojuzu a ještě jednoho dalšího úspěšný, stane se "krátký" přelet běžnou součástí letu.
„Všechny systémy lodě budou stejné, ale práce bude muset být mnohem intenzivnější. Nebudeme mít žádné nové přístroje nebo software ale mnohem lepší koordinaci práce celé posádky,“ řekl v rozhovoru velitel lodi Vinogradov.
Jako maličkost můžeme brát fakt, že posádka nebude mít od předstartovních příprav až do spojení se stanicí čas sundat si skafandry, odpoutat se z křesel, ve kterých stráví až 10 hodin, či dokonce vstoupit do vrchního modulu Sojuzu, jež obsahuje jídlo, pitnou vodu a záchod.
„Zajímavá věc z lidského pohledu je ta, že nebudeme mít čas sundat si skafandry, takže budeme upoutaní v křeslech a oblečení do skafandrů po celou dobu 6hodinového randevú se stanicí plus předstartovních příprav. Takže to bude dlouhý den a spousta času ve skafandru,“ řekl Chris Cassidy.
Když připočítáme velkou spoustu bleskové práce, posádka a letoví kontroloři skutečně podstoupí velký test. Na straně druhé nebude posádka muset trávit dva dny v extra stísněných prostorách Sojuzu.
„Sojuz je velmi malá loď,“ pokračuje Cassidy. „Je navržen k určitému úkolu a tím je vozit posádky nahoru a dolů … a odvádí fantastickou práci! Ale není to zrovna nejpohodlnější loď pro trávení většího množství času. Toaleta je přímo vedle místa, kde spíte, což je hned vedle vašeho kolegy a jídla a všeho. Je to jako žít dva dny v malém autě, velmi stísněné.“
Kromě toho, že posádka bude pár hodin po startu na palubě veliké stanice, má 6hodinové randevú pro Sojuzy další zásadní výhody: výrazně se zredukuje množství jídla a dalších potřeb pro trojici lidí na dva dny a tím pádem se může do lodi přibalit více užitečného nákladu pro provoz kosmické stanice, rychlost se bude hodit při potřebě dostat na ISS lidi nebo důležité věci v případě nějaké nouze ale jsou zde dva velké přínosy pro bezpečnost posádek: možnost setrvání na oběžné dráze po odletu od stanice, kdyby se návrat na Zemi nemohl uskutečnit kvůli nějaké poruše, se zvýší ze dvou dnů na čtyři a možnost něco vymyslet nebo zkusit v případě neúspěchu při spojení se stanicí se taktéž prodlouží z jednoho dne na dva. „Na palubách nyní máme nové systémy a nový software, takže loď je hodně samostatná. Dá se na její palubě udělat hodně a propočítat zážehy tak, aby nespotřebovaly moc paliva,“ řekl Sergej Krikaljov, ředitel ruského výcvikového střediska pro kosmonauty.


PŘISTÁNÍ NA BAJKONURU

16. března na letiště Krajnyj kosmodromu Bajkonur přiletěla hlavní posádka pro misi Sojuzu TMA-08M. Na letišti kosmonauty Pavla Vinogradova, Aleksandra Misurkina a Christophera Cassidiho přivítali představitelé Roskosmosu a podniků podílejících se na výrobě kosmické lodi a nosné rakety. Už zítra kosmonauti zahájí na komplexu 17 kosmodromu závěrečnou část přípravy k letu.
18. března na kosmodromu Bajkonur proběhlo tradiční vztyčování vlajek účastnických zemí nadcházející pilotované mise. Členové hlavní a záložní posádky Expedice 35/36 na ISS na malé slavnosti vztyčili vlajky Ruska, USA a Kazachstánu. Po skončení slavnostního aktu pokračovaly posádky v předletové přípravě na komplexu 254 kosmodromu.

POSÁDKA

Nejzkušenějším z posádky Sojuzu je Pavel Vladimirovič Vinogradov, pro kterého se jedná již o třetí kosmickou misi. Už v roce 1998 letěl na palubě Sojuzu TM-26 na dnes již neexistující ruskou orbitální stanici MIR. V roce 2006 při svém druhém letu Sojuz TMA-8 působil již na Mezinárodní kosmické stanici. Naopak pro Aleksandra Aleksandroviče Misurkina se jedná o vůbec první kosmický let. Je mu teprve 35 let takže má celou svou „kosmickou“ kariéru ještě před sebou. Původním povoláním je pilot vojenského letectva a doporučení ke vstupu do kosmonautického oddílu dostal v roce 2006. To Christopher John "Chris" Cassidy letí do kosmu podruhé. Byl členem posádky mise STS-127 raketoplánu Endeavour z roku 2009. Stejně jako Vinogradov má i zkušenosti s výstupy do volného prostoru. Zatímco Rus jich zatím nasbíral šest (z toho pět při opravách MIRu), Američan má na svém kontě prozatím tři výstupy.

TALISMAN

Talismanem nové výpravy na Mezinárodní vesmírnou stanici, bude plyšový lední medvěd.


START


Start kosmické lodě Sojuz TMA-08M z kosmodromu Bajkonur se uskutečnil 28. března ve 21:43:20 SEČ. V 03:28:22 SEČ se kosmická loď úspěšně připojila ke stykovacímu uzlu modulu MIM2 Poisk. Proces sbližování a připojení probíhal v automatickém režimu. Po kontrole hermetičnosti spojení byly v 05:35 SEČ otevřeny průlezy mezi modulem Poisk a kosmickou lodí a kosmonauti Pavel Vinogradov, Aleksandr Misurkin a Christopher Cassidy přestoupili na palubu Mezinárodní kosmické stanice.


PŘISTÁNÍ NASLEPO

Ve středu 11. září 2013 ve 04:58 SELČ jihovýchodně od města Arkalyk v Kazachstánu přistála po 166denní misi na stanici ISS posádka Sojuzu TMA-08M. Po přistání zůstala kabina ležet na boku. Jako první byl z modulu vynesen velitel expedice Pavel Vinogradov, následován Cassidym a jako poslední opustil kabinu Misurkin. Zhruba půl hodiny po přistání byli kosmonauti přeneseni do vrtulníku a odvezeni z místa přistání.
„Měli jsme problémy. Po oddělení od ISS zmizely z jakéhosi důvodu všechny údaje, z nichž jsme zjišťovali stav palubních systémů. Když jsme se od ISS oddělili, letěli jsme vlastně po paměti,” řekl Vinogradov a otevřeně dodal: „Přistávali jsme fakticky naslepo.”
Všechny údaje, které posádka potřebovala k monitorování sestupu z orbitu, byly poskytovány pozemním týmem, včetně údaje o výšce. Ve finální fázi přistání posádka dostala info, že je 300 metrů vysoko, pak 100 metrů, a "...napočítal jsem osm sekund a pak jsme velmi měkce dosedli".
Šlo o chybu na zobrazovacím displeji, nikoliv na senzorech. Všechny ostatní kontrolky fungovaly. Díky tomu, že chyba nebyla na senzorech, tak řídící středisko i počítač, který ovládal automatickou přistávací sekvenci měli přesné informace o výšce. Pouze kosmonauti nevěděli, jak jsou vysoko. Řídící středisko jim proto pravidelně hlásilo v jaké jsou výšce.
Šéf organizace Roskosmos Vladimir Popovkin řekl, že panel s daty vypnuli dispečeři řídícího letu záměrně. „V programu se data překrývala. Aby z toho nebyl zmatek, zobrazování parametrů letu jsme vypnuli. O problému jsme věděli už dřív,” řekl Popovkin.
Kosmonauti sice nevěděli kudy letí, podle jiných parametrů se ale mohli ujistit, že přistání probíhá normálně, dodal.

Externí odkazy

  • SOJUZ TMA-08M na stránkách diskuzního fóra NASASPACEFLIGHT.COM
  • SOJUZ TMA-08M na stránkách serveru ASTRO.CZ
  • SOJUZ TMA-08M na stránkách serveru NOVINKY Z KOSMONAUTIKY
  • SOJUZ TMA-08M na stránkách serveru LETECTVÍ.CZ

  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2013 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček