HOME KONTAKTY MAPA WEBU

Podruhé v historii programu ISS pilotovaná loď Sojuz stanici dožene ani ne šest hodin po startu, stejně jako předchozí posádka v lodi SOJUZ TMA - 08M, vypuštěná 28. března 2013. Stanice ISS v rámci méně častého startovacího okna přeletí Bajkonur jen pár minut před startem a Sojuz provede v prvních hodinách po startu sérii zážehů motorů, která jej zrychlí a on stanici poměrně brzy dožene (v okamžiku jeho startu se bude stanice pohybovat nad jižním Ruskem poblíž mongolských hranic). Jeho připojení na modul Rassvět na spodní části ruského segmentu stanice je v plánu 29. května ve 04:16 SELČ.
Velitelem lodi je ruský kosmonaut Fjodor Nikolajevič Jurčichin, veterán kosmických letů, který odletí ke svému čtvrtému pobytu v kosmu; prvním palubním inženýrem je italský astronaut Luca Salvo Parmitano, reprezentující ESA, letící však v rámci americké kvóty (ESA získala od NASA místa na raketoplánech a Sojuzech výměnou za hardware pro ISS), pro něhož je to první let do vesmíru a druhým palubním inženýrem je americká astronautka Karen LuJen Nybergová, která se vydává ke své druhé kosmické výpravě. Její první vesmírná mise byla na palubě raketoplánu Discovery při misi STS-124.

PŘÍPRAVY

16. května 2013 přistála na letišti Krajnyj kosmodromu Bajkonur hlavní a záložní posádky Expedice 36/37. Po krátkém přivítání odjeli kosmonauti do výcvikového střediska, kde proběhne závěrečná příprava k letu lodi Sojuz TMA-09M.
19. května 2013 se konalo na kosmodromu Bajkonur tradiční slavnostní vztyčení vlajek zemí, které se účastní Expedice 36/37. Slavnosti se kromě šestice kosmonautů (hlavní a záložní posádka) účastnili zástupci vedení města Bajkonuru a specialisté Střediska přípravy kosmonautů J. A. Gagarina.
26. května byla nosná raketa Sojuz-FG s kosmickou lodí Sojuz TMA-09M převezena na startovní rampu číslo 1 a ustavena do vertikální polohy. Převoz rakety byl zahájen v 03:00 SELČ (7:00 hod. místního času) a celou trasu doprovázely raketu desítky novinářů, specialistů z kosmického sektoru, zahraniční turisté a VIP hosté.

TALISMAN

Indikátorem stavu beztíže je tentokrát plyšový pes a patří veliteli Jurčichinovi, kterému jej daroval před více než 30 lety pro štěstí jeho středoškolský profesor.

START

Start proběhne na stejné startovací rampě, ze které před lety startoval i Jurij Gagarin, tedy ze startovní rampy číslo jedna. Zkrácený přelet k ISS je pro posádku velmi náročný. Je to deset hodin (od předstartovních příprav až po spojení se stanicí) plných práce ve skafandrech, připoutaných v křeslech lodi, a pracovní den má přes dvacet hodin. Pokud by se v prvních asi čtyřech hodinách letu, kdy se uskutečňují zrychlovací manévry, vyskytly potíže, posádka může přejít na tradiční dvoudenní rendezvous profil s připojením ke stanici ve čtvrtek večer.
Ke startu došlo v úterý 28. května 2013 ve 22:31:24 SELČ. Nosná raketa Sojuz FG úspešně vynesla na oběžnou dráhu kosmickou loď Sojuz TMA-09M. Ve středu 29. května ve 04:10:29 SELČ se Sojuz úspěšně připojil k modulu Rassvět stanice ISS. Přiblížení a připojení lodi proběhlo v automatickém režimu za kontroly pozemního střediska a kosmonautů. K připojení došlo dokonce s předstihem oproti plánu. V 06:14 SELČ byly otevřeny průlezy mezi kosmickou lodí Sojuz TMA-09M a modulem Rassvět a kosmonauti Jurčichin, Parmitano a Nybergová přestoupili do ISS. Jako první je přivítal velitel Expedice 36 Pavel Vinogradov a poté další členové posádky Aleksandr Misurkin a Chris Cassidy. Nově příchozí posádka se nyní asi týden bude seznamovat s provozem stanice a poté se plně zapojí do plnění programu prací.


ZAJÍMAVOSTI


Karen Nybergová bude na palubě ISS studovat, jak se mění zrak člověka v podmínkách vesmírného prostoru. „Americký program na ISS zahrnuje desítky experimentů. Mně se obzvláště zalíbil experiment, při kterém budu studovat, jak se mění stav zrakového systému při dlouhodobém vesmírném letu“, prozradila. Ve vesmíru se ostrost vidění snižuje. Tento proces se v mnohém podobá tomu, co se se zrakem děje ve stáří. Vědci počítají s tím, že se s pomocí vesmírných experimentů naučí léčit oční choroby.

ŠKATULATA, HEJBEJTE SE

1. listopadu 2013 se od ISS oddělil Sojuz TMA-09M i s celou posádkou (Fjodor Jurčichin, Luca Parmitano, Karen Nybergová). Nejde ale o odlet domů, ale pouze o přeparkování. Loď opustila modul Rassvět a připojila se k zadní části modulu Zvezda (který nedávno vyklidila nákladní lod' ATV - ALBERT EINSTEIN). Sojuz řízený Jurčichinem se přitom otočil kolem své osy a obletěl celou ISS. Tím se uvolnil port na modulu Rassvět, který se použije pro přílet Sojuzu TMA-11M s příští posádkou, kterou budou tvořit Rus Michail Ťurin, Japonec Koiči Wakata a Američan Richard Mastracchio. V úložném prostoru jejich Sojuzu bude přichystána speciální schránka s olympijskou pochodní, která se jako součást symbolické vesmírné štafety s trojící kosmonautů vypraví ve čtvrtek 7. listopadu k ISS. V sobotu 9. listopadu mají s olympijskou štafetou vystoupit do otevřeného vesmíru kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazaňskij. Zpět na Zemi pochodeň dopraví právě posádka Sojuzu TMA-09M, Jurčichin, Nybergová a Parmitano, kteří se vracejí z vesmírné mise 11. listopadu. Oheň pak počátkem února 2014 vzplane na stadionu ruského přímořského letoviska Soči při slavnostním zahájení zimních olympijských her.

OLYMPIJSKÁ POCHODEŇ JE DOMA

V pondělí 11. listopadu 2013 v 0:26 SEČ, když stanice ISS přelétala nad Mongolskem, se od staničního modulu Zvezda oddělila kosmická loď Sojuz TMA-09M. Na palubě kosmické lodi seděla trojice Fjodor Jurčichin, Karen Nybergová a Luca Parmitano. Po nezbytné kontrole všech systémů Sojuz zažehnul své motory a ve 2:55 SEČ vstoupil do atmosféry. Ve 03:49 SEČ přistál 147 km jihovýchodně od kazašského města Džezkazgan. Podle informace moskevského řídicího střediska proběhl návratový manévr normálně. Posádka také dokončila kosmické předání olympijské pochodně pro ZOH v Soči, když ji přivezla zpátky na Zem. Trojice kosmonautů strávila ve stavu beztíže 166 dní.

Externí odkazy

  • SOJUZ TMA-09M na stránkách diskuzního fóra NASASPACEFLIGHT.COM
  • SOJUZ TMA-09M na stránkách serveru ASTRO.CZ

  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2013 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček