HOME KONTAKTY MAPA WEBU

PRŮBĚH LETU

V úterý 25. března ve 22:17:23 SEČ se na kosmodromu Bajkonur zažehly motory na raketě Sojuz-FG a nosič se vydal k obloze. Pod aerodynamickým krytem byla uložená loď Sojuz TMA-12M. Raketa dopravila náklad na oběžnou dráhu, loď se oddělila od horního stupně, vyklopila solární panely, komunikační a navigační antény a vydala se na pronásledování orbitálního komplexu ISS.
Jenže raketa Sojuz svou práci tak úplně nezvládla. Dopravila totiž loď na lehce vyšší oběžnou dráhu. Konkrétně apogeum bylo o 20 kilometrů výše, než mělo být. Cílilo se na výšku 242 km, místo toho byla loď uvolněná na dráhu s apogeem ve výšce 261,79 km. Je to sice v rámci povolené tolerance (která činí 40 kilometrů), nicméně kosmická loď na jiné oběžné dráze musela přepočítat hodnoty pro korekční zážehy.
Výpočty ukázaly, že třetí a čtvrtý zážeh budou mnohem menší, než se původně plánovalo. Změna rychlosti nebude tak velká. Palubní počítač proto vyhodnotil, že by bylo zbytečné na tento drobný zážeh používat hlavní motor lodi a místo něj chtěl použít drobné korekční trysky, které umí dávkovat výkon mnohem jemněji a na drobné korekce se tak hodí lépe, než hlavní motor, který je určený na velké změny rychlosti.
A právě v tom byl zakopaný pes. Během přesunu úkolů na menší trysky došlo k softwarové chybě, která znemožnila provedení manévrů. Že se nejednalo o technický problém na pohonném systému, dokládá i to, že pátý zážeh (který měl být poslední) proběhl bez problémů. Jenže rychlý profil letu netoleruje chyby. Všechny zážehy se musí podařit na „první dobrou“. Jelikož tomu tak tentokrát nebylo, bylo jasné, že loď opustí rychlý profil letu a přejde do roky ozkoušeného dvoudenního letového profilu.
Posádce na oběžné dráze nic nechybí. Rozhodně to pro ně neznamená, že budou muset strávit dva dny skrčení v sedadlech. K dispozici mají orbitální sekci lodi, ve které si můžou protáhnout nohy a navíc je tu k dispozici toaleta – stejně jako tomu bylo dlouhé roky předtím, než se zavedl rychlý profil letu k ISS. Astronauti tak rozhodně nejsou v žádném ohrožení, jen se pro ně odkládá přílet ke stanici. Ten je momentálně naplánovaný na pátek 28. března v 0:54 SEČ.
Sojuz teď má podle plánu zvýšit svou oběžnou dráhu nad úroveň ISS, takže jej bude stanice dobíhat (tělesa na nižších oběžných drahách se pohybují rychleji), až se k sobě oba objekty dostatečně přiblíží, dojde k řízenému přibližovacímu manévru, který by měl být zakončený spojením se staničním modulem Poisk.

PŘIPOJENÍ K ISS

Po všech těžkostech a protaženém letu ke stanici z necelých šesti hodin na více než dva dny, které museli tři kosmonauti trávit ve velmi stísněném prostoru lodi, se Sojuz v pátek 28. března v 0:53 SEČ (s pětiminutovým náskokem oproti plánu) nad jižní Brazílií ve výšce 402 kilometrů připojil k Mezinárodní vesmírné stanici. Přílet a spojení se stanicí bylo podle všeho hladké, vše proběhlo v automatické režii počítače Sojuzu a kritický manévr byl kosmonauty uvnitř lodě pouze monitorován. Sojuz se nadokoval na ruský modul Poisk. Za několik okamžiků se uzavřely západky spojovacího portu a loď se stala pevnou součástí stanice. Otevřít ve 3:35 SEČ poklop a přestoupit na její palubu pak už nebyl pro unavené poutníky problém.
„Sašo, gratuluji Ti a celé posádce k úspěšnému splnění první části mise,“ hovořil po spojení se stanicí k veliteli Sojuzu Skvorcovovi z řídícího střediska Oleg Ostapenko, ředitel ruské kosmické agentury.
Přílet trojice kosmonautů opět doplnil posádku orbitálního komplexu na obvyklou šestici, neboť nahradí ruské kosmonauty Olega Kotova a Sergeje Rjazaňského a amerického astronauta Michaela Hopkinse (SOJUZ TMA - 10M), kteří se vrátili na Zemi 11. března po 166 dnech strávených na oběžné dráze. Během mise by měla nová trojice provést desítky vědeckých experimentů i několik výstupů do volného prostoru.

NÁVRAT

Ve čtvrtek 11. září 2014 ve 4:23 SELČ dosedl asi 148 kilometrů jihovýchodně od města Džezkazganu návratový modul kosmické lodi SOJUZ TMA - 12M. Krátce poté na místo přistání dorazily týmy vyhledávací a záchranné skupiny. Kosmonauti Alexander Skvorcov, Oleg Artěmjev a Steven Swanson se i po 170denním pobytu v kosmu a přistání cítí dobře. Návrat Sojuzu s posádkou začal 11. září ve 1:01 SELČ, kdy se oddělil od modulu Poisk komplexu Mezinárodní kosmické stanice a přešel na samostatnou dráhu.

Externí odkazy

  • SOJUZ TMA-12M na stránkách serveru HLAS RUSKA
  • SOJUZ TMA-12M na stránkách serveru ASTRO.CZ
  • SOJUZ TMA-12M na stránkách serveru OSEL.CZ

  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2014 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček