HOME KONTAKTY MAPA WEBU
SOJUZ TMA 16

start: 30. září 2009 7:14:42 UT
nosná raketa: Sojuz-FG
trvání letu:
posádka: Jeffrey Williams, Maxim Surajev
Guy Laliberté, pouze start - 17. návštěvní expedice ISS
kosmodrom: Bajkonur, Kazachstán
vzletová rampa: LC1
přistání:


Tříčlennou posádku Sojuzu TMA-16 tvořili vedle kanadského miliardáře Guye Lalibertého profesionální kosmonauti Rus Maxim Surajev a Američan Jeffrey Williams. Ti vystřídali na ISS své krajany Gennadije Padalku a Michaela Barratta, kteří na oběžné dráze kolem Země pobývají od letošního března.

PRVNÍ KLAUN VE VESMÍRU

Guy Laliberté se stal prvním klaunem ve vesmíru - do sojuzu usedl s rudým klaunským nosem a s sebou jich má dalších osm. Padesátiletý zakladatel a většinový vlastník slavného cirkusu Cirque du Soleil se zasadil o uvolněnou náladu před startem. Při nástupu do kosmické lodi posílal svým příznivcům na dálku polibky a své kolegy strhl ke zpěvu popové písně Mammy Blue.
Laliberté za let zaplatil 35 miliónů dolarů (přes 600 miliónů korun). Může být na dlouhou dobu posledním vesmírným turistou, jelikož NASA plánuje skončit mise svých raketoplánů. Místa na palubách kosmických dopravních prostředků tak budou omezená, neboť k ISS budou létat pouze sojuzy.

POETICKÁ SOCIÁLNÍ MISE

V říjnu 2007 založil Guy Laliberté nadaci „Jedna kapka“ One Drop, jejím cílem je rozšířit ve veřejnosti povědomí o problémech souvisejících s vyčerpáváním vodních zdrojů a pomoc obyvatelstvu oblastí postižených nedostatkem vody. Svého kosmického letu proto využil k popularizaci těchto problémů a propagaci své nadace.
PŘISTÁLI POUZE DVA

Do předem plánované oblasti u města Arkalyku ve středoasijském Kazachstánu, za obvyklé asistence patnácti letounů a vrtulníků ruského letectva, dosedl přistávací modul kosmické lodi Sojuz TMA-16 s kosmonauty Maximem Surajevem a Jeffem Williamsem. Pro oba tak skončil bezmála půlroční pobyt ve vesmíru.
Mluvčí ruského střediska pro řízení kosmických letů Valerij Lyndin novináře upozornil, že poprvé za deset let, kdy ruské Sojuzy zajišťují dopravní spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí, byl nyní přistávací modul "poloprázdný". Zatímco dosud se z orbitálního komplexu vždy vraceli tři kosmonauti, tentokrát zůstalo jedno křeslo neobsazené. Třetí kosmonaut, Guy Laliberte se vrátil již po týdnu pobytu na ISS s posádkou SOJUZU TMA 14. Prázdné místo v modulu využila posádka ISS k umístění nákladu.Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2010 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček