HOME KONTAKTY MAPA WEBU
GEMINI 3
posádka: Virgil "Gus" Grissom, John Young
start: 23. března 1965 14:24:00 UTC
kosmodrom: Cape Canaveral Air Force Station, vzletová rampa LC-19
počet oběhů: 3
hmotnost lodi: 3236,9 kg
přistání: 23. března 1965 19:16:31 UTC
trvání letu: 4 hodiny 52 minut 31 sekund

MOLLY BROWNOVÁ

Astronaut Grissom dal již během příprav své lodi pojmenování Molly Brownová. Inspirací mu byl tehdy úspěšný brodwayský muzikál "Nepotopitelná Molly Brownová". Gus Grissom zkrátka nezapomněl na škodolibé poznámky, že nese zodpovědnost za potopení jeho lodi Liberty Bell při letu MERCURY 4, které ho pronásledovaly ještě dlouho po jeho letu do kosmu. Novináři jeho vtip vzali s obrovskými sympatiemi. Zcela jinak se však k celé věci postavil tehdejší šéf NASA a vyhlášený suchar James Webb. Z funkce velitele zkušební lodi Grissoma odvolat nemohli, protože patřil k nejzdatnějším a nejvíce zkušeným astronautům a neměli za něj náhradu. Tak se vedení NASA rozhodlo, že souvislosti pojmenování lodi nebudou vytahovat na světlo světa, a ve všech oficiálních dokumentech se připravovaná kosmická lod' označovala jako GEMINI 3.

KOSMICKÝ SENDVIČ

Další taškařice ke které došlo během letu byl pověstný hovězí sendvič. Za celou věcí stál Grissomův kolega John Young. Mezi astronauty se totiž vědělo, že Gus Grissom nade všechno zbožňuje hovězí sendviče z Wolfova lahůdkářství v Cocoa Beach. Svým kamarádům vyprávěl, že je věčně hladový a že kosmická strava nestojí za nic, třebaže by si na oběžné dráze nejraději dal něco skutečně dobrého, třeba právě hovězí sendvič. Když bylo jasné, že Gus poletí znovu do kosmu, a tentokráte dokonce na oběžnou dráhu, nikoli k pouhému balistickému skoku, začali si ho dobírat, zda tam nahoře skutečně neumře hlady, když mu lékaři z NASA s sebou rozhodně nedají jeho milovaný hovězí sendvič. Došlo dokonce na osobitý experiment-kuchař z Wolfova lahůdkářství připravil hned několik hovězích sendvičů, pak vylezl na žebřík a "volným pádem" je shazoval dolů. "Komise" sestavená z astronautů a dalších povedených brachů pak sendviče zkoumala, jak přečkaly "kosmické podmínky". Sendvič, který držel nejvíc pohromadě byl vakuově zabalen a předán veliteli záložní posádky Wally Schirrovi, který jej dal Johnu Youngovi a ten už zařídil, aby se sendvič dostal až na palubu Gemini připravované ke startu. Všechno muselo proběhnout v úplné tajnosti, protože vedení NASA by něco takového rozhodně neschválilo.
Posádka Gemini 3 v březnu 1965 úspěšně absolvovala takřka pětihodinový kosmický výlet a zvládla při něm tři oblety kolem Země. Když během letu John Young vytáhl propašovaný sendvič, Grissom se nadšeně zasmál a několikrát si zněj ukosl. Žertík se však nepodařilo utajit. Průšvih byl rázem na světě. Lékaři z řídícího střediska prohlásili, že Grissomova nezodpovědnost zcela jistě zkreslí výsledky jejich výzkumů, technici zase lamentovali nad tím, že kdyby v beztížném stavu vlétly drobečky ze sendviče do citlivých palubních přístrojů, mohlo dojít i ke krizi a let mohl skončit tragicky. Nakonec se o všem dozvěděl tisk a o nějakém kázeňském potrestání nemohlo už být ani řeči.

MOŘSKÁ NEMOC

Vrátili se z oběžné dráhy přesně, jak bylo oznámeno, a přistáli v Atlantiku. Grissom se pak odchýlil od letového plánu. Odmítl otevřít poklopy Molly Brownové, dokud potápěči NAVY, shození z vrtulníků, nepřipevnili k houpající se lodi plovoucí "límec". Samozřejmě to zabralo určitý čas a Gus za čekání zaplatil. Molly Brownová mohla být sice nepotopitelná, ale jako námořní lod' nestála za nic. Kabina se na vlnách nakláněla a houpala a Grissom brzy ochořel mořskou nemocí. "Tady toto prostě není lod'," prohlásil John Young záchranné jednotce.
Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2009 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček