HOME KONTAKTY MAPA WEBU
MERCURY 4 (MR 4)

start: 21.07. 1961
délka letu: 15minut 37sekund
nosná raketa: Redstone
jméno lodi: Mercury 4 (Liberty Bell 7)
astronaut: Virgil Grissom

Druhý suborbitální let, potopení lodi po přistání.

PRASKLINKA V LIBERTY BELL

Gus Grissom nazval svou kabinu Liberty Bell 7 a na počest skutečného Zvonu svobody, jenž zazněl ve Filadelfii roku 1776, než byla přečtena Deklarace nezávislosti, na jejím boku namalovali prasklinu. Ukázalo se, že to byl až věštecký nápad, jak si můžete přečíst dále.

ASTRONAUT V DÁMSKÉM PRÁDLE

Po Shepardově (MERCURY 3) zkušenosti s vyprázdněním obsahu svého močového měchýře do těžkého spodního prádla šel Grissom tvrdě po tom, aby se u něj tento problém neopakoval. Letový lékař Bill Douglas věděl jak Grissoma utišit, a okamžitě problém řešil. Poslal Dee O'Haru, sestru, která měla astronauty na starosti, do Cocoa Beach koupit elastické kalhotky. Uvažoval tak, že kalhotky mohou klidně sloužit i jako kontejner na moč. Grissom, jenž byl z počátku "lékařským řešením" přímo ohromen, nakonec zabručel: "No co, už jsem v životě zažil horší průsery." Když tedy vlezl do kabiny Mercury, byl prvním astronautem, připraveným podstoupit let do vesmíru v dámském prádle.

START A LET MERCURY 4

Start se po několika dnech odkladů pro déšť a špatné počasí uskutečnil dne 21. 7. 1961. Raketa Redstone urychlila kosmickou loď na rychlost asi 2,4 km/s. Kabina po oddělení dosáhla výšky 188,8 km. V beztížném stavu se Grissom nacházel kolem 5 minut. Přitom převzal ruční řízení stabilizace lodi a zažehl brzdící rakety.
Kabina pak přistála na padáku na hladinu Atlantského oceánu ve vzdálenosti asi 490 km od pobřeží Floridy. Grissom letěl po stejné balistické dráze jako Shepard, pouze přistál o 5 kilometrů dále.

MÁLEM UTOPENÝ GRISSOM

Po dopadu na vodní hladinu se předčasně vystřelují výstupní dveře. Když se do kabiny nahrnula voda, Grissom se vyškrábal rychle ven a téměř se utopil v důsledku zmatku, který nastal, když se vrtulníky snažily zabránit potopení kabiny. Naštěstí se Grissom zachránil, ale kabina naplněná vodou byla značně těžká a v jednom momentě se vrtulník již jedním kolem dotýkal mořské hladiny. Nadto červená varovná signální kontrolka hlásila přehřívání motoru vrtulníku a tak se posádka rozhodla přerušit záchranou akci a kosmickou kabinu s částí lana odsekla. Kabina tak klesla na dno Atlantského oceánu do hloubky 5000 m. Později se však ukázalo, že varovná signálka měla poruchu a tak bylo varování klamné. V roce 1999 byla Liberty Bell 7 vytažena ze dna Atlantiku.


Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2009 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček