HOME KONTAKTY MAPA WEBU
GRAIL (Gravity Recovery And Interior Laboratory)

start: 10. září 2011 v 15:08:52 SELČ
nosná raketa: Delta II 7920-Heavy
výrobce: Lockheed Martin
kosmodrom: Cape Canaveral Air Force Station
vzletová rampa: Space Launch Complex 17B
celková hmotnost: 307kg



Cílem dvojice orbitálních sond GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) je dokonale zmapovat gravitaci na různých místech Měsíce. Díky detailnímu měření gravitační síly a porovnání získaných dat se sesterskou sondou budou moci vědci vytvořit měsíční geoid a nahlédnout do nitra Měsíce.
Technologie mise GRAIL jsou podobné jako u mise GRACE (Gravity Recovery And Climate Experiment), která mapovala gravitaci Země od roku 2002. Aby se obě vesmírné sondy dostaly na místa, kde mají být a kdy mají být, budou muset provést několik unikátních doposud nepoužitých manévrů. Obě sondy poletí do vesmíru společně na palubě rakety Delta II, následně poletí na podobných drahách, ale odděleně.
Po odpoutání od Delty II jim cesta potrvá až 4 měsíce. Z toho celé dva měsíce stráví sondy úpravami své oběžné dráhy. Na "tachometru" budou mít sondy natočeno 4 000 000 kilometrů. Důvodem takto dlouhé cesty je především úspora paliva. Každá ze sond má sotva jeden metr a kdyby si měla s sebou vést „kanystr“ s palivem, musela by NASA použít dvě nosné rakety, což by se samozřejmě odrazilo v nákladech.
Na konci své cesty budou sondy obíhat kolem Měsíce po kruhových polárních drahách ve vzdálenosti 50 km nad povrchem a budou od sebe vzdálené 200 km. Po dosažení této oběžné dráhy, což bude někdy v březnu 2012, budou sondy 82 dní mapovat gravitaci Měsíce v rámci hlavní vědecké fáze mise. GRAIL tak doplní detailní mapu Měsíce vytvořenou na základě snímků ze SONDY LRO o gravimetrická data.

„Od chvíle, kdy první lidé zvedli hlavu k obloze, hleděli na Měsíc s úžasem. Pro nás se mnoho nezměnilo, i my jsme fascinováni jeho tajemstvím. GRAIL může posunout výzkum Měsíce na novou úroveň, poskytnout bezprecedentní charakteristiku nitra Měsíce, který může přispět k poznání a pochopení toho, jak přesně Měsíc vznikl a jak se dále vyvíjel," říká hlavní vedoucí projektu GRAIL Maria Zuber z Massachusettského technologického institutu v Cambridge. Ve vědeckém a technickém týmu Zuberové je i bývalá astronautka Sally Ride, která povede propagaci a popularizaci mise. Pět nejmodernějších kamer na palubě každé sondy umožní studentům a veřejnosti podílet se na projektu GRAIL a jeho výzkumné činnosti.

DÁVNÁ SRÁŽKA

Vědci v NASA věří, že nyní mají daleko lepší vybavení k tomu, aby učinili nové objevy, než při předchozích pokusech. "Kdyby se předchozí snahy daly přirovnat k lupě, sondy GRAIL by byly jako elektronický mikroskop," řekl Bobby Fogel z programu GRAIL.
Ze struktury gravitačního pole lze usuzovat na to, kdy a jak jednotlivé části Měsíce v minulosti chladly. Astronomové doufají, že se dozvědí leccos zajímavého o prvních etapách existence našeho nejbližšího kosmického souseda. V současnosti převládá teorie, že Měsíc vznikl v počátcích existence sluneční soustavy odtržením od Země při srážce naší planety s tělesem velikosti Marsu. Časopis Nature 4. 8. 2011 zveřejnil studii, podle níž měla Země původně dva satelity, Měsíc vznikl jejich srážkou a spojením. Dávnou srážkou je možné vysvětlit, proč se odvrácená a přivrácená strana Měsíce od sebe tak liší. Na přivrácené straně Měsíce převládají nízko položené lávové planiny (tzv. moře a oceány), zatímco jeho odvrácená strana je pokryta hornatým terénem. Avšak tento kontrast je více než jen povrchní. Kůra na odvrácené straně je o 50 km tlustší než na přivrácené polokouli.
Mise GRAIL potrvá 270 dní, z čehož 90 dní bude tvořit vědecká fáze – mapování gravitačního pole. První výsledky budou dostupné 30 dní po začátku vědecké fáze a celé měření bude hotové nejpozději 3 měsíce po skončení vědecké fáze. Na palubě sond je také sestava „E/PO MoonKam“, která bude pořizovat snímky a videozáznamy povrchu Měsíce pro veřejnost a výukové účely.




ODLOŽENÝ START

První termín startu rakety Delta II, který měl proběhnout ve čtvrtek 8. září 2011 ve 14:37:06 SELČ znemožnil silný vítr ve vyšších vrstvách atmosféry nad mysem Canaveral. Také start během druhého startovacího okna v 15:16:12 SELČ se neuskutečnil. Opět kvůli počasí.
NASA se znovu pokusí vypustit sondy v pátek 9. září. První startovací okno je ve 14:33:25 a druhé v 15:12:31 SELČ.

ON THE ROAD

"Jsme na cestě k Měsíci a všechny indikátory zatím ukazují, že vše probíhá tak jak má", řekl David Lehman, projektový manažer mise GRAIL.
V sobotu 10. září 2011 v 15:08:52 SELČ tak naposledy odstartovala raketa Delta II z kosmodromu Cape Canaveral Air Force Station.

ORBITA

Sonda GRAIL-A dorazila na orbitu Měsíce v sobotu 31. prosince 2011 ve 23:01 SEČ a druhá sonda, GRAIL-B, začala podle informací NASA kolem Měsíce obíhat v neděli 1. ledna 2012 ve 23:43 SEČ.
"NASA vítá nový rok novou výzkumnou misí," uvedl v prohlášení Charles Bolden, ředitel vesmírné agentury. "Dvojice sond GRAIL výrazně rozšíří znalosti o našem Měsíci a naší planetě," řekl.

Co bude následovat? Operátoři obou GRAILů budou v příštích týdnech pomocí série zážehů motorů obou sond zkracovat jejich oběžnou dobu z nynějších téměř 12 hodin na méně než 2 hodiny pozemského času. V březnu 2012 by měly obě sondy být na takřka polární oběžné dráze, ve výšce pouhých 55 kilometrů nad povrchem Měsíce. Pokud se něco nepokazí, tak se v té době rozběhne vědecká fáze projektu GRAIL, která by měla trvat minimálně 90 dní.

Externí odkazy

  • GRAIL na stránkách diskuzního fóra VESMIR.THOS.CZ
  • GRAIL na stránkách encyklopedie WIKIPEDIE
  • GRAIL na stránkách serveru EXOPLANETY
  • GRAIL na stránkách serveru PLANETARY
  • GRAIL na stránkách NASA
  • GRAIL na stránkách OSEL.CZ
  • Stránky projektu GRAIL

  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2012 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček