HOME KONTAKTY MAPA WEBU
LUNAR RECONNAISSANCE ORBITER

start: 18.6.2009 v 21:32:00 UTC
nosná raketa: Atlas 5
kategorie: měsíční sonda
hmotnost: 1846kg
kosmodrom: Kennedyho vesmírné středisko, startovací komplex 41


Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) je sonda, kterou americká agentura NASA vyslala na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Start se konal 18. června 2009 a družici do kosmu vynesla raketa Atlas V. LRO je první misí splňující Vizi vesmírného průzkumu (Vision for Space Exploration) deklarovanou G. Bushem v roce 2004. Úkolem LRO je mapovat povrch Měsíce a hledat možná místa pro přistání lidské posádky. Sonda je vybavena třemi kamerami, z nichž jedna pořizuje širokoúhlé snímky v nižším rozlišení, zbylé dvě fotografují ve vysokém rozlišení v užším formátu. Mezi zatím nejzajímavější, co sonda vyfotografovala jsou snímky přistání lunárních modulů (respektive jejich torz). Sonda dokonce vyfotografovala stopy astronautů při misi APOLLA 14.
Místa, kde přistály měsíční moduly, se podařilo zřetelně zobrazit díky dlouhým stínům, které vrhá Slunce nízko nad obzorem. Světelné podmínky v místě přistání APOLLA 14 byly ideální a pomohly zobrazit pozoruhodné detaily. Zřetelně byl identifikován soubor vědeckého náčiní tzv. rikša, jak si tento vozík překřtili sami astronauti. Mezi ním a zbytkem modulu lze dobře spatřit i stopy astronautů Sheparda a Mitchella.
"Snímky ukazují nejen to, jakého úspěchu dosáhl program APOLLO. Zároveň jsou dokladem toho, že lunární program pokračuje," řekl vědecký pracovník projektu LRO Richard Vondrak z Goddardova střediska vesmírných letů v americkém Greenbeltu.
"Ukazují, jak LRO poslouží k určení nejlepšího místa pro přistání příštích misí na Měsíc," dodal.
"Tým napjatě očekával každý obrázek," řekl vedoucí projektu Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC) Mark Robinson z Arizonské university. "Velmi nás zajímalo, jak budou vypadat první snímky nižších stupňů lunárního modulu, už jen pro to vzrušení. A taky jsme chtěli vidět, jak budou kamery schopné zaostřit. A ty fotografie jsou opravdu fantastické stejně jako jejich zaostření." dodal.


FOTOGRAFIE POŘÍZENÉ SONDOU LRO
Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2009 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček