HOME KONTAKTY MAPA WEBU
SpaceShipTwo

start:
délka letu:
posádka:
nosná raketa:
jméno lodi:
kosmodrom:
délka lodi: 18,23 metru
rozpětí křídel: 8,23 metru
výška (v nejvyšším bodě) 4,57 metru
kabina: délka 3,66 m, průměr 2,28 m se třemi okny ve předu a 12 okénky (33 × 43 cm) po stranách a na stropě
rychlost: 4200 km/h


Raketoplán pro vesmírnou turistiku. Lety SpaceShipTwo představují tzv. balistické skoky; prvním balistickým skokem byl let amerického astronauta Alana Sheparda v lodi MERCURY 3.

STRUČNÝ POPIS

Svými rozměry bude SpaceShipTwo zhruba 3krát převyšovat velikost svého předchůdce SpaceShipOne, na jehož palubě bylo místo pro 3 osoby. Start se uskuteční z letounu WhiteKnightTwo. Ten byl vyvinut na základě zkušeností s letounem White Knight, který zajišťoval starty raketoplánu SpaceShipOne.
Dopravní letoun WhiteKnightTwo bude určen rovněž pro výcvik budoucích pilotů SpaceShipTwo. K tomuto účelu bude kabina WhiteKnightTwo vybavena úplně stejně jako kabina SpaceShipTwo. Odpojení orbitálního prostředku s cestujícími se uskuteční ve výšce 18 kilometrů. Pomocí vlastních raketových motorů pak suborbitální letoun vystoupá do výšky před 110 kilometrů. Počítá se s výškami mezi 135 až 140 kilometry, což bude znamenat pro cestující o něco vyšší přetížení při startu. Celková doba letu bude 2,5 hodiny a cestující budou mít na sobě speciální osobní skafandry. Startu bude předcházet třídenní "výcvik".

PŘEDSTAVENÍ SPACESHIPTWO VEŘEJNOSTI

"Rád dělám věci, na něž mohu být hrdý a které přinášejí revoluci do průmyslu. Po našem vstupu už ve vesmírném oboru nebude pouze NASA," řekl Branson na letecké základně Mojave. Nápad posílat lidi do vesmíru prý měl, když se díval na první přistání lidí na Měsíci. "Tehdy jsem si řekl, že jednou bude řada na mně," dodal při slavnostním představení raketoplánu, které proběhlo 7. prosince 2009.
Po oficiálním pondělním představení byla SpaceShipTwo překřtěna na Virgin Space Ship Enterprise. Přítomni byli guvernéři Kalifornie a Nového Mexika Arnold Schwarzenegger a Bill Richardson.

ČÍM VÍC ZAPLATÍTE, TÍM DŘÍV POLETÍTE

Místa v lodi už prodává cestovní kancelář v Portlandu. Její ředitelka Pamela Hurleyová-Moserová řekla, že několik klientů zaplatilo za rezervaci od 20 000 do 200 000 dolarů. "Čím víc zaplatíte, tím dřív poletíte," vysvětlila. Ekonomická krize podle Bransona na jeho podnik nemá žádný vliv, jelikož ani jeden z 300 lidí, kteří si let zarezervovali, zatím objednávku nezrušil. Prvním z cestujících bude Branson s rodinou a spolu s nimi se do vesmíru vydá konstruktér lodi Američan Burt Rutan.

ENTERPRISE A EVE POPRVÉ SPOLU VE VZDUCHU

První soukromá kosmická loď VSS Enterprise (SpaceShipTwo), která by měla zájemcům umožnit dosáhnout kosmického prostoru ve výši sto kilometrů nad povrchem Země, prodělala v pondělí 22. března 2010 svůj první let zavěšená pod nosným letounem nazvaným VMS Eve (White Knight).
Let, trvající skoro tři hodiny, označil majitel společnosti Virgin Galactic nabízející skoky do vesmíru Richard Branson za úspěšný. Nosný letoun odstartoval s podvěšenou kosmickou lodí z Mojavské pouště a během letu dlouhého dvě hodiny a 54 minut vystoupala do výšky téměř 14 kilometrů.
"Vidět VSS Enterprise poprvé letět připomnělo, jak krásný a průkopnický stroj Burt a jeho tým pro nás vyvinul. Nebylo pro nás žádné překvapení, že let proběhl tak dobře," řekl po testu Branson.

ENTERPRISE S POSÁDKOU

Kosmická loď VSS Enterprise uskutečnila ve čtvrtek 15. června 2010 v Kalifornii svůj první let s posádkou ve složení Peter Siebold a Michael Alsbury. Nosný letoun Eve pilotovala posádka ve složení Mark Stucky, Peter Kalogiannis a Brian Maisler. Celý let trval 6 hodin a 12 minut a Enterprise byla po celou dobu letu v závěsu pod Eve. Samostatný let proběhne později.
"Podle plánu zůstala kosmická loď během celého letu připevněná k mateřské lodi VMS Eve a byly uskutečněné mnohé kombinované testy systému dopravního prostředku. Poprvé dva členové posádky na palubě VSS Enterprise hodnotili systémy a funkce od začátku do konce letu. Cíle byly splněné," píše se na webových stránkách VIRGIN GALACTIC.

PRVNÍ SAMOSTATNÝ KLOUZAVÝ LET

V neděli 10. října 2010 usedli do kokpitu kosmické lodi její dva piloti – Pete Siebold a Mike Alsbury. Mateřská loď Eve vynesla VSS Enterprise do výšky 13.750 metrů, kde ji vypustila. Po oddělení kosmická loď, volně letěla 11 minut, než dosedla na přistávací dráhu letiště v Mohavské poušti. Celý testovací let trval asi 25 minut.
"Je to fakt úžasné - letět s lodí, která je schopna zvládnout i stokilometrovou výšku," řekl pilot Pete Siebold po úspěšném přistání.
"Je to velká věc," řekl Richard Branson, prezident společnosti Virgin. "Předtím než se komerční lety do vesmíru stanou realitou, stojí na na cestě řada velkých věcí. Tohle je dost velký krok. Teď víme, že je kosmická loď schopna klouzavého letu. Víme, že ji můžeme bezpečně vypustit z mateřské lodě, a víme, že umí bezpečně přistát. To jsou tři velké věci."
SpaceShipTwo, která je uzpůsobena pro šest cestujících, absolvuje ještě další klouzavé lety, než vyletí do vesmíru. "Dalším velkým krokem budou raketové testy na kosmické lodi samotné," nastínil další vývoj Branson. "Samozřejmě jsme dělali tisíce raketových testů na zemi, další velká zkouška bude ve vzduchu." Podle Bransona by testovací lety SpaceShipTwo měly pokračovat do roku 2011, o rok později by už plavidlo mělo nést do kosmu první vesmírné turisty. Těm Branson nabízí letenky za 200.000 dolarů (3,5 milionu korun). Zatím si je koupilo asi 370 lidí.„Nemohlo to dopadnout lépe. Vesmírná loď letěla jako pták, posádka po přistání vystoupila se širokými úsměvy na tváři, takže jsem absolutně nadšený,“ řekl Branson.

STARTOVACÍ A PŘISTÁVACÍ DRÁHA DOKONČENA

Společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona získala oficiální potvrzení, že nově vybudovaná startovací a přistávací dráha pro lety do vesmíru splňuje všechny potřebné parametry pro komerční provoz.
Dráhu, která je součástí budovaného kosmodromu Spaceport America v Novém Mexiku, slavnostně otevřeli Branson s guvernérem Nového Mexika Billem Richardsonem. Součástí ceremoniálu byl start letounu WhiteKnightTwo se zavěšenou kosmickou lodí SpaceShipTwo.
Otevření startovací dráhy, které se událo v pátek 22. října 2010, přihlíželo i třicet z asi 380 lidí, kteří si už rezervovali letenky v ceně 200 tisíc dolarů.

ENTERPRISE PŘEKONALA RYCHLOST ZVUKU

V pondělí 29. dubna 2013 se nad Mohavskou pouští nedaleko od Kern County uskutečnil první úspěšný motorový let kosmické loďi VSS Enterprise (SpaceShipTwo). Enterprise se k samostatnému letu odpoutala od mateřského letounu WhiteKnightTwo v 07:50 hod. místního času, následně byl zapálen raketový motor, který pracoval 16 vteřin, nicméně i to stačilo na překonání zvukové bariéry a dosažení rychlosti 1,2 Machu a výšky asi 17 kilometrů. Poté se klouzavým letem dostala zpět na zem. Lod' pilotovali Mark Stucky a Mike Alsbury (pilotoval i první samostatný klouzavý let).
"Tohle je v podstatě nejdůležitější část testovacího programu," říká o úspěšném testu Branson. "To, že se nám podařilo mít kosmickou loď ve vzduchu, je část dlouhé cesty do vesmíru. Ještě pár takových testovacích letů, kdy budeme pomalu přidávat zátěž, a pak se tu zase sejdeme a uvidíme, jak míří do kosmu.
Poprvé jsme byli schopni prověřit za letu plně integrované klíčové komponenty systému. Nynější nadzvukový úspěch otevírá cestu k rychlému postupu raketových letů této vesmírné lodi s velmi realistickým cílem úplných vesmírných letů do konce letošního roku," dodal.Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2013 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček