HOME KONTAKTY MAPA WEBU
SOJUZ TMA 19

start: 15. června 2010 ve 21:35 UTC
trvání letu:
posádka: Douglas Wheelock, Fjodor Jurčichin, Shannon Walkerová
nosná raketa: Sojuz-FG
kosmodrom: Bajkonur, Kazachstán
vzletová rampa: LC1
přistání:



V pátek 11. června absolvovala posádka poslední nácvik v samotné lodi SOJUZ, ta byla v sobotu připojena k nosné raketě Sojuz-FG a o den později odvezena pomocí vlaku na startovací rampu kosmodromu Bajkonur, kde technici raketu vztyčili. V pondělí 14. června poté státní komise potvrdila složení posádky lodi.

STÝ LET K ISS

Současný start Sojuzu je už stým letem amerického nebo ruského vesmírného plavidla k ISS od roku 1998, kdy se začalo se stavbou orbitálního komplexu. Start připadl na výročí první cesty ženy do vesmíru - 16. června 1963 se do kosmu z Bajkonuru vydala sovětská kosmonautka Valentina Těreškovová v kosmické lodi VOSTOK 6.
"Je to čest, startovat v její den," komentovala to před odletem americká astronautka Shannon Walkerová. Walkerová je jediným vesmírným nováčkem v posádce Sojuzu. Společně s ní letí americký astronaut Doug Wheelock, který navštívil ISS už v roce 2007 na palubě raketoplánu Discovery. Ruský kosmonaut Fjodor Jurčichin je už veteránem kosmických letů: v roce 2007 strávil na stanici půl roku jako velitel tehdejší posádky.

DVĚ ŽENY V POSÁDCE

Sojuz s ruským kosmonautem Fjodorem Jurčichinem a dvěma americkými astronauty Shannon Walkerovou a Douglasem Wheelockem zakotvil u ISS podle plánu 18. června v 0:21 SELČ. Let neprovázely žádné komplikace.
"Měli jsme skvělý start a skvělé přistání," řekl Jurčichin ruskému letovému středisku v Moskvě.
Ve 4:52 SELČ se podařilo zcela utěsnit spojovací tunel mezi ruskou lodí a modulem Zvezda a trojice nových astronautů se setkala s dosavadní posádkou stanice. Tu tvoří ruští kosmonauti Alexander Skvorcov a Michail Kornijenko a Američanka Tracy Caldwellová-Dysonová. Po příletu Walkerové jsou poprvé v historii ve stálé posádce ISS dvě ženy.
Současná posádka ISS by během pobytu na oběžné dráze měla několikrát vystoupit do vesmíru, uvést do provozu nové vybavení stanice a udržovat ji v chodu. "Pravděpodobně největší úkol, který máme před sebou, je přivést stanici k plnému využití," řekl před startem do kosmu Wheelock.
Samotný Sojuz TMA-19 nyní slouží u ISS jako případná záchranná loď.

PŘEPARKOVÁNÍ SOJUZU ZE ZVEZDY K RASSVĚTU

Kosmická lod' Sojuz TMA-19 musela 28. června 2010 opustit dokovací port modulu Zvezda kvůli blížícímu se příletu zásobovací bezpilotní lodi Progress. Jediný volný stykovací uzel ruského segmentu byl totiž ten na novém modulu Rassvět, který ale ještě není vybaven anténami naváděcího systému KURS, takže loď Progress by nebylo k tomuto modulu čím navigovat. Tři noví členové posádky stanice tak v pondělí 28. června znova "nastartovali" svou loď a přemístili ji na Rassvět, aby Zvezda zůstala volná pro nový Progress. Velitel Sojuzu Fjodor Jurčichin musel po dobu celého přeletu řídit loď ručně kvůli absenci naváděcích antén na Rassvětu, ale vše nakonec proběhlo hladce. Celý přelet, který trval 25 minut, byl však o více než hodinu odložen kvůli tomu, že jeden z amerických solárních panelů se nepodařilo včas upevnit v předpisy požadované poloze kvůli jeho zabezpečení během odpojení Sojuzu.

PŘEDČASNÝ NÁVRAT

Posádka Sojuzu TMA-19 se na Zem vrátí dříve. Přistání Sojuzu by se totiž nemělo uskutečnit v době konání summitu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), který se uskuteční 1. a 2. prosince v kazašské metropoli Astaně. Právě v Kazachstánu by měla posádka ve složení Douglas Wheelock, Shannon Walker a Fjodor Jurčichin přistát. Z bezpečnostních důvodů je však nutné, aby byl v době summitu vzdušný prostor uvolněný. Sojuz TMA-19 se proto vrátí na Zem těsně před summitem, zřejmě 26. listopadu.

ÚSPĚŠNÉ PŘISTÁNÍ

Trojice kosmonautů dala stanici ISS sbohem ve 2:23 středoevropského času, prach kazašské stepi Sojuz zvířil v 5:46 SEČ. Ve vesmíru Shannon Walkerová, Doug Wheelock a Fjodor Jurčichin strávili 162 dní.
Američan Doug Wheelock návrat z Mezinárodní vesmírné stanice oslavil rozbalením transparentu "Ahoj, mami".
Důvodů k oslavě ale možná bylo více, podle agentury Interfax při přistání prudce poklesl tlak v kabině. Posádka prý dostala pokyn ze Země, aby využila obsah záložních kyslíkových nádrží.
Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2010 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček