HOME KONTAKTY MAPA WEBU
SOJUZ TMA 20

nosná raketa: Sojuz FG
start: 15. prosince 2010
posádka: Dmitrij Kondraťjev (1), velitel
Catherine Colemanová (3), palubní inženýr
Paolo Nespoli (2), palubní inženýr
V závorkách je uveden celkový počet letů do vesmíru včetně této mise
kosmodrom: Bajkonur
vzletová rampa: LC-1
přistání:
trvání letu:

ITALSKÝ DLOUHÁN

Člen posádky Sojuzu TMA-20, Paolo Nespoli se stane nejvyšším kosmonautem který kdy na sojuzech letěl. Jeho výška je přitom 188 centimetrů. Šéf Roskosmosu Anatolij Perminov na tiskové konferenci vysvětlil, že spíš než skutečná výška postavy je v případě kosmických posádek důležitá výška v sedě - tedy v poloze při startu a sestupu z oběžné dráhy. Nespoli se do modulu těsně vejde.
Perminov řekl, že v minulosti se už vyskytl případ, kdy se musel kosmický pasažér kvůli svým tělesným rozměrům letu vzdát. Nešlo o profesionálního kosmonauta, ale o kosmického turistu. Jeho jméno ani národnost Perminov neprozradil. Přerostlý adept kosmické výpravy měřil 192 centimetrů a svou kandidaturu nakonec sám odvolal.

VOJÁK, KAM SE PODÍVÁŠ

Posádka Sojuzu TMA-20 je výjimečná i tím, že všichni její členové jsou vojáky. Zatímco ale Colemanová a Nespoli mají už aktivní službu za sebou, Kondraťjev je stále činným plukovníkem ruského vojenského letectva. Podle ruských médií je také šampionem v karate.

PĚDSTARTOVNÍ NERVOZITA

Samotný start Sojuzu proběhl hladce, i když přípravy podle některých komentátorů provázela lehká nervozita. V čerstvé paměti je ještě nedávná havárie ruské nosné rakety Proton, která měla vynést na oběžnou dráhu tři ruské navigační družice. Z dosud neobjasněných příčin se raketa i se satelity zřítila do Tichého oceánu.
I dnešní start doprovázely otazníky. Jejich příčinou byla říjnová nehoda na železnici, při níž byla raketa poškozena cestou z výrobního závodu u Moskvy na bajkonurský kosmodrom. Při manipulaci přišel k úhoně přistávací modul a ukázalo se, že jeho opravu výrobce rakety nestihne. Celý modul byl proto nakonec narychlo vyměněn za nový, z následující mise SOJUZ TMA-21.
"Veškeré testy funkčnosti byly dokončeny, všechny výsledky jsou v pořádku," ujistil před startem novináře velitel posádky Kondratěv. Dodal, že kosmonauti nemají absolutně žádné pochyby o spolehlivosti lodi.

BEZ SPOJENÍ NENÍ VELENÍ

Ruské středisko pro řízení kosmických letů bylo ve čtvrtek 16. prosince po několik hodin bez spojení s mezinárodní stanicí ISS a kosmickou lodí Sojuz. Informovala o tom agentura Interfax, která s odvoláním na zdroj z kosmického odvětví uvedla, že z technických důvodů středisko nedostávalo o ISS a Sojuzu informace šest hodin.
"Problémy se spojením, které souvisely se sítí optických vláken pozemních komunikačních středisek, byly odstraněny. V současné době už žádné problémy nejsou," citovala agentura Ria Novosti zástupce střediska pro řízení letů. Tento zdroj později vysvětlil, že takové poruchy se občas stávají, ale obvykle se poměrně rychle vyřeší. Tak tomu bylo i v tomto případě.

SPOJENÍ S ISS

Ve 21:11 SEČ, v době, kdy ISS přelétala nad africkou republikou Mali se kosmická loď Sojuz TMA-20 spojila s modulem Rassvět. Sojuz se tak stal součástí stanice ISS a v sobotu v 00:02 SEČ se otevřel poklop mezi lodí Sojuz a Rassvětem. Po otevření následovalo tradiční přivítání a vzájemné objímání obou posádek. Sojuz TMA-20 nyní bude sloužit jako potencionální záchranná loď.
Rus Dmitrij Kondraťjev, Američanka Catherine Colemanová a Ital Paolo Nespoli mají na palubě ISS pracovat pět měsíců. Připojili se tu k dvojici ruských kosmonautů Alexandrovi Kalerimu a Olegu Skripočkovi a k americkému astronautovi Scottu Kellymu.

PO 159 DNECH ZPÁTKY NA ZEMI

Odpojení Sojuzu od ISS se uskutečnilo v pondělí 23. května ve 23:35 SELČ. Bylo to vůbec poprvé, kdy se od ISS odpojila loď Sojuz během přítomnosti raketoplánu (STS-134). Byla to také výzva pro plánování mise, protože posádka stanice a posádka raketoplánu musejí mít v tomto případě rozdílné denní režimy.
Za normálních okolností jsou po odpoutání od ISS všichni kosmonauti usazeni do svých křesel v přistávacím modulu, nicméně tentokrát se Paolo Nespoli vydal do servisního modulu lodi Sojuz a po patnácti minutách velitel Dmitrij Kondraťjev ručně zastavil Sojuz ve vzdálenosti asi 200 metrů od stanice. Následovalo otočení celé orbitální stanice pomocí reaktivních motorů tak, aby na ni byl ze Sojuzu co možná nejlepší výhled, a Paolo Nespoli mohl pořídit sérii zcela unikátních snímků. Následně měl Nespoli pouhých 25 minut, aby vyjmul z fotoaparátů flashové paměti, přesunul se do návratového modulu, opět bezpečně uzavřel průlezy mezi servisním a návratovým modulem (servisní modul zůstává na oběžné dráze a zaniká v atmosféře) a usadil se do svého křesla. Dmitrij Kondraťjev následně provedl separační zážeh reaktivních motorů lodi Sojuz a následně nasměroval návratový modul k přistání v Kazašské poušti.
Návratový modul úspěšně přistál v úterý 24. května ve 4:28 SELČ. Podle sdělení ruských úřadů trojice přestála návrat na Zemi dobře, modul dopadl v předem stanoveném prostoru východně od kazašského města Džezkazgan.




Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2011 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček