HOME KONTAKTY MAPA WEBU
SOJUZ TMA 22

nosná raketa: Sojuz FG
start: 14. listopadu 2011 v 5:14:03 SEČ
posádka: Anton Škaplerov (1), velitel, Roskosmos
Anatolij Ivanišin (1), palubní inženýr 1, Roskosmos
Daniel Burbank (3), palubní inženýr 2, NASA
V závorkách je uveden celkový počet letů do vesmíru včetně této mise
kosmodrom: Bajkonur
vzletová rampa: LC-1
přistání: 27. dubna ve 13:45:57 SELČ
trvání letu: 165 dní, 7 hodin a 31 minut

PŘEDSTARTOVNÍ NERVOZITA

"Byli jsme nervózní víc než kdy jindy," přiznal se novinářům po úspěšném startu šéf Roskosmosu Vladimir Popovkin.
"Start byl prvním po srpnové havárii a nikdo z členů posádky navíc v Sojuzu ještě nikdy neletěl." Na palubě Sojuzu jsou kosmičtí nováčci Anton Škaplerov a Anatolij Ivanišin a zkušený americký astronaut Daniel Burbank (mise STS-106 a STS-115, obě absolvované s raketoplánem Atlantis).
Na ISS zůstane posádka Sojuzu TMA-22 do března. Srpnová havárie nosné rakety SOJUZ-U, jejíž varianta (Sojuz-FG) vynáší na oběžnou dráhu pilotované lodě Sojuz, vedl Roskosmos k zastavení všech plánovaných startů, dokud nebude zjištěna a odstraněna příčina havárie. To se již podařilo, takže Sojuz TMA-22 přiletí k ISS ještě včas, aby na stanici zůstala bez přerušení zachována lidská posádka. Škaplerov, Ivanišin a Burbank vystřídají dosavadní tříčlennou posádku, kterou tvoří Rus Sergej Volkov, Japonec Satoši Furukawa a Američan Michael Fossum. Ti se mají vrátit na Zemi 21. listopadu.

NAŠTVANÝ PTÁK

Plyšový červený opeřenec, hvězda hry Angry Birds, míří na oběžnou dráhu kolem Země.
"Tohoto červeného ptáčka, zajímavou a legrační hračku, si moje dcera oblíbila. Požádala mě, abych s ním letěl. A buďte si jistí, že se vrátí," prohlásil se smíchem ruský kosmonaut Anton Škaplerov. „Až se plyšák začne volně vznášet po kabině, překonali jsme zemskou přitažlivost,“ dodává.
Představitelům ruského kosmického průmyslu se po sérii nedávných neúspěchů alespoň trochu ulevilo. Start rusko-amerického tria kosmonautů se odehrál podle záběrů ruské televize za aplausu odborníků v pozemním kontrolním středisku nedaleko Moskvy.

SPOJENÍ S ISS

"Loď zaparkovala u ISS v 9:24 moskevského času (6:24 SEČ). Vše bylo bez problémů," prohlásil mluvčí ruské vesmírné agentury. "Připojení se uskutečnilo v automatickém režimu pod dohledem řídicího centra mise a posádky," sdělilo ruské centrum pro řízení letů. "Jsem rád, že jsem konečně na palubě," prohlásil Burbank. "Byla to skvělá cesta a určitě to bude úžasný pobyt," ujistil.

ÚSPĚŠNÉ PŘISTÁNÍ


Sojuz se od modulu Poisk stanice ISS odpojil 27. dubna 2012 v 10:18:19 SELČ. Ve 13:21 SELČ Sojuz vstoupil do zemské atmosféry rychlostí necelých 8 km/s ve výšce asi 122 km. V prostředním křesle velitele lodi sedí Rus Anton Škaplerov, po své levici jako kopilota má taktéž ruského kosmonauta Anatolije Ivanišina a po pravici Daniela Burbanka z USA, bývalého velitele ISS.
Sojuz ve stepi očekává celkem 12 helikoptér Mi-8, osm z nich se bude soustředit na očekávané místo přistání, dvě se vydají k místu balistického přistání, jež by bylo zvoleno v případě problémů a zbylé dvě budou hlídkovat mezi těmito místy. Přistání budou zajišťovat také tři letouny Antonov, přítomny hlavně kvůli rádiovému spojení s lodí a šest obojživelných vozidel.
Ve 13:45:57: SELČ modul úspěšně dosedl. Tímto přistáním končí éra sojuzů řady TMA s analogovým systémem řízení. Příští starty k ISS už budou zajišt'ovat výhradně nové "digitální Sojuzy" řady TMA-M.

SOJUZ "ZABIJÁK"

V kazašské stepi zahynulo 120 vzácných antilop, které se na místě přistání modulu kosmické lodi Sojuz TMA-22 otrávily jedovatými chemikáliemi. Sajgy tatarské jsou kriticky ohroženým druhem a ve volné přírodě žijí jen desetitisíce kusů.
"Zvířata se pásla na chemicky zamořené trávě," řekl Ruslan Kuletov, zástupce samosprávy Kustanajské oblasti na severu Kazachstánu. Na tomto místě 27. dubna přistál návratový modul Sojuzu, na zem se pak zřejmě dostaly zbytky toxického paliva.


Externí odkazy

  • SOJUZ TMA-22 na stránkách encyklopedie WIKIPEDIE
  • SOJUZ TMA-22 na stránkách diskuzního fóra NASASPACEFLIGHT.COM


  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2011 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček